امروز:

کتابخوانی گروهی در دنیای مجازی/ کتاب از غریبگی درآمد

گزارشی از عملکرد شبکه کتاب‌خوانان حرفه‌ای ایران؛
کتابخوانی گروهی در دنیای مجازی/ کتاب از غریبگی درآمد

خبرگزاری فارس: در شلوغی‌های عالم مجازی پاتوقی بنا شد برای گپ‌وگفت اهل کتاب. انگار همه‌ آوارگی‌ها تمام شد بود. حالا مجالی پیش آمده بود تا هر کس هر کتابی را می‌خواند به دیگری معرفی کند و با دوستان خود به بحث و تبادل نظر بنشیند. کتاب داشت از غریبگی در می‌آمد.

خبرگزاری فارس: کتابخوانی گروهی در دنیای مجازی/ کتاب از غریبگی درآمد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس بین همه‌ این رفت‌وآمدها، آنلاین و آفلاین شدن‌ها، در همه‌ بگو مگوهای داغ پنجره‌ی چت، لابه‌لای شلوغی‌های سالن‌های کنفرانس، در بین ازدحام همه‌ شبکه‌های اجتماعی حلقه‌ای گم‌شده بود که کم‌تر کسی از آن سراغی می‌گرفت. کمتر کسی از آن حرفی می‌زد و کمتر محور و موضوع بحث‌ها قرار می‌گرفت. حلقه‌‌ای به نام کتاب!

*یک اتفاق جدید؛ همه درباره کتاب حرف می‌زنند

مرداد ماه امسال اما یک اتفاق جدید افتاد. در همین شلوغی‌های عالم مجازی پاتوقی بنا شد برای گپ‌وگفت اهل کتاب. انگار همه‌ آوارگی‌ها تمام شد بود. حالا مجالی پیش آمده بود تا هر کس هر کتابی را می‌خواند به دیگری معرفی کند و با دوستان خود به بحث و تبادل نظر بنشیند. کتاب داشت از غریبگی در می‌آمد؛ داشت آشنا می‌شد. آشنایی که این بار همه‌جا اصل و اساس صحبت بود.

شبکه کتابخوانان حرفه‌ای ایران، همان پاتوقی است که تازه چند ماهی است در فضای مجازی صاحب خانه شده است اما با این همه مهمانان زیادی را به خود دیده است. مهمانانی که اگر کتابی را خوانده باشند به دوستان خود معرفی می‌کنند یا در مورد آن چند خطی نقد می‌نویسند و اگر نقد و نظر دیگران را بخوانند دیدگاه خود را در ادامه آن اضافه می‌کنند. در کنار آن، کتاب‌های مورد علاقه‌ خود را به قفسه کتاب اضافه می‌کنند و هر دو هفته یک بار در مسابقات «من کتاب می‌خوانم» شرکت می‌کنند.

جای خالی چنین محفلی آن قدر در این فضا محسوس بوده است که حالا که خانه‌ پر رونقی با این اسم و رسم بنا شده است بهانه‌ای باشد برای گپ‌وگفت ما با اعضای این خانه درباره کم و کیف آن‌چه در حال جریان است.

* مسابقات کتابخوانی و جواب‌هایی که از قبل منتشر شده است!
 
نوشین مرادی 27 ساله است و کارشناس نرم‌افزار، او جز اولین کسانی است که به عضویت این شبکه در آمده است. به قول خودش کتاب خواندن را دوست دارد و موضوع کتاب برایش چندان فرقی نمی‌کند. از اول صبح که از خانه می‌زند بیرون کتابی را با خود به همراه می‌برد تا حتی در لحظه‌هایی که در مترو می‌گذراند بی‌کار نباشد. روزهای آخر هفته بیشتر به این پاتوق سر می‌زند. از این‌که اطلاعات کتاب‌های متعددی را در سایت به راحتی می‌تواند پیدا کند رضایت دارد اما می‌گوید اگر فایل الکترونیک همه‌ی کتاب‌ها در سایت موجود بود دسترسی راحت‌تر بود.
مرادی در اکثر مسابقات شرکت کرده است. نقل چگونگی حضور او در مسابقات از زبان او خواندی‌تر است: اغلب کتاب‌هایی که فایل آن‌ها در سایت وجود دارد را می‌خوانم و در مسابقات شرکت می‌کنم» و بعد خنده شیطنت آمیزی می‌کند و ادامه می‌دهد: اما در مورد کتاب‌هایی که فایل‌ آن‌ها موجود نیست، جواب تست‌ها را از وبلاگ‌هایی که پاسخ‌ها را منتشر می‌کنند برمی‌دارم!

* کسی شبکه کتاب‌خوانان او را اهل مطالعه‌ کرد

حاجی‌زاده یکی دیگر از اعضای سایت است. 28 ساله است و کارشناس روانشناسی بالینی. او از طریق یکی از دوستانش با این شبکه آشنا شده است. حاجی‌زاده در همان آغاز گفت و گوی‌مان می‌گوید: من قبل‌تر چندان اهل مطالعه نبودم اما از بعد از عضویت در این شبکه، هر دو هفته، یک کتاب می‌خوانم. حداقلش این است که تعامل با دوستداران کتاب برایم این شور و شوق را ایجاد کرده است که کتاب خواندن را با انگیزه‌ بیشتری دنبال کنم و سعی کنم از دوستان دیگر عقب نمانم.
در کنار این حرف‌ها از به روز نبودن فهرست کتاب‌های شبکه انتقاد می‌کند و می‌گوید: فکر می‌کنم هزار عنوان کتاب برتر خیلی کم است و لازم است که کتاب‌های بیشتری را به این فهرست اضافه کنند.
حاجی زاده در چندتا از مسابقات طرح شرکت کرده اما برنده نشده است. پیشنهادش این است که برای انتخاب منابع مسابقه از مخاطبان سایت نظرسنجی صورت بگیرد تا منابع با ذائقه و سلیقه‌ی آن هماهنگ باشد.
وقتی در مورد امکانات فنی سایت از او می‌پرسم از سرویس چت اظهار نارضایتی می‌کند و می‌گوید: نه تنها امکان چت گروهی وجود ندارد بلکه برای دریافت پیام طرف مقابل هم باید هر بار صفحه‌ مرور گر را به روز کنیم.
با همه‌ این احوال به ده نفر از دوستان و اطرافیان خود عضویت در این شبکه را پیشنهاد داده است و هر ده نفر امروز از اعضای فعال شبکه‌اند.

* نقدهایی که نقد نیست/ استفاده برخی کاربران از نمادهای ماسونی 

آریا از کاربران فعال شبکه است. 34 ساله است و مهندسی برق خوانده. ساکن یکی از استان‌های غربی کشور است. از جملات چند کلمه‌ای که به اسم نقد و با انگیزه‌ کسب امتیاز نوشته می‌شود انتقاد دارد و می‌گوید: این‌ها نه معرفی کتاب است و نه حتی نقد و هیچ تاثیری در ترغیب مخاطب نسبت به مطالعه ندارد. تعابیری مثل «خوب است»، «عالی است» و «بد است» هیچ  کارکردی ندارد. خیلی وقت‌ها حتی بخشی از متن کتاب را به اسم معرفی یا نقد می‌‌نویسند و امتیاز می‌گیرند و از روز جمعه که امتیازی به این دست فعالیت‌ها تعلق نمی‌گیرد خیلی از کاربران غیرفعال شدند و یا خیلی کمتر آنلاین می‌شوند.
آریا معتقد است مجریان شبکه نظارت لازم را بر روی عملکرد کاربران ندارند اگرنه دلیلی ندارد که کسی 50 هزارکتاب اضافه کرده باشد در حالی که مشخص است همه‌ این تعداد را نخوانده. او حتی به شیوه‌ حضور بعضی از کاربران نقد دارد. کابرانی که برای عکس‌ پروفایل خود از نمادهای فراماسونری، شیطان پرستی و کابالیستی استفاده می‌کنند و در مقابل واکنشی از سوی مسئولین نشان داده نمی‌شود. او می‌گوید کم نیستند افرادی که با انگیزه‌هایی غیر از تبادل نظر درمورد کتاب به عضویت در این شبکه در می‌آیند. بعضی به انگیزه‌هایی غیراخلاقی و بعضی به اجبار درون سازمانی مثل گروه کتابداران.

* لغو عضویت به خاطر انتقاد از مسئولان شبکه!

آریا می‌گوید کتاب‌هایی‌ که برای مسابقات مشخص می‌شود در شهرستان یا پیدا نمی‌شود یا به سختی می‌توان آن را پیدا کرد. می‌گوید اگر به جای جوایز نقدی کتاب‌های کم‌یاب را برای شهرستانی‌ها ارسال کنند بیشتر کارایی خواهد داشت.
از او می‌پرسم آیا انتقادهای خود را به مسئولین شبکه منتقل کرده است؟ جواب می‌دهد به خاطر انتقادهای زیادی که به آن‌ها داشته‌ام لغو عضویتم کردند و من با نامی دیگر عضو شدم.

با همه‌ این احوال، هنوز یادمان نرفته است چند ماه قبل را، وقتی هنوز جای یک پاتوق حرفه‌ای برای اهل کتاب خالی بود. حالا هم اگر انتقادی است دلیلش امیدی است که به رفع آن داریم و می‌‌خواهیم پاتوقی‌ حرفه‌ای داشته باشیم برای کتاب‌خوانان حرفه‌ای ایران!

------------------------------------
گزارش از: پریوش مستعان
-----------------------------------
انتهای پیام/و                                                                  منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807000741


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

چرا آمریکا به دنبال دیگرهراسی است؟

چرا آمریکا به دنبال دیگرهراسی است؟

خبرگزاری فارس: «دیگری هراسی» یکی از تکنیک های رسانه ای غالب و بخشی از سیاست خارجی ایالات متحده ی آمریکا طی دو قرن گذشته و خصوصاً پس از جنگ جهانی دوم است. «ایران هراسی» که در بیانات رهبر آینده اندیش انقلاب اسلامی در گیلان غرب منعکس شده است، اشاره به همین سیاست دیگری هراسی آمریکایی دارد.

خبرگزاری فارس: چرا آمریکا به دنبال دیگرهراسی است؟

«برای این که جمهوری اسلامی را منزوی کنند، ایران هراسی را عمومی می کنند. مرتباً حرف پشت سر حرف می آورند. نه؛ ایران طرفدار ملت هاست، طرفدار مظلومین است. جمهوری اسلامی با ظلم مخالف است، با ظالم مبارزه می کند، در مقابل زورگویی و زیاده خواهی ظالمان و مستکبران هم با همه ی وجود می ایستد و عقب نشینی نمی کند.» (بخشی از بیانات رهبر حکیم انقلاب اسلامی در جمع مردم گیلان غرب، 23 مهر ماه، 1390)
کشتار جمعی رسانه ای
«دیگری هراسی» یکی از تکنیک های رسانه ای غالب و بخشی از سیاست خارجی ایالات متحده ی آمریکا طی دو قرن گذشته و خصوصاً پس از جنگ جهانی دوم است. «ایران هراسی» که در بیانات رهبر آینده اندیش انقلاب اسلامی در گیلان غرب منعکس شده است، اشاره به همین سیاست دیگری هراسی آمریکایی دارد. دولت های آمریکایی در پیوند با نظام سلطه آمیز سرمایه داری همواره در کنار ظلم گسترده و فجایع کشتار جمعی فراگیر خود، دست به تخریب و سیاه نمایی های رسانه ای همان جمعیت مظلوم زده اند و در واقع، ظلمی روی ظلم را به عنوان منش و روش مواجهه با دیگران قرار داده اند. ظلم دو گانه و ظلم مضاعف از طریق کشتار جمعی در عرصه ی واقعی و تخریب و سیاه نمایی و هراس آفرینی نسبت به همان ملت از خصلت های استکباری آمریکا در دهه های گذشته بوده است.
دیگری هراسی یک جنگ فرهنگی است که می تواند زمینه ساز جنگ نظامی باشد یا این که به دنبال جنگ نظامی علیه دیگران به وجود بیاید. عرصه ی دیگری هراسی در فضای رسانه ای امروز و نیز در فضای مجازی (عاملی، 1390) از دامنه و سیطره ی بسیار گسترده و پیچیده ای برخوردار است که به رغم رسانه ای بودن آن و در بسیاری از موارد که غیر واقعی است، انعکاسی واقعی در افکار عمومی جهان پیدا می کند.
چهار هدف برای دیگری هراسی
دیگری هراسی چهار هدف عمده را دنبال می کند: نخست «فرو ریختن دیگری از درون»؛ به گونه ای که تلاش های عدالت جویانه و مقاومتی علیه نظام سلطه را متوقف کند، همان گونه که سیاست دیگری هراسی و فجایع کشتار جمعی در ژاپن و ویتنام به صورت موقت، مقاومت آنها را در هم شکست.
هدف دوم «مشروعیت بخشیدن به جنگ در صورت ضرورت» است. مثلاً از سال 1943 فعالیت های گسترده ای را برای مخدوش کردن چهره ی ژاپن و تبدیل ژاپن به هراس بزرگ انجام دادند تا بالاخره در سال 1945 بمب های هسته ای را بر سر مردم هیروشیما و ناکازاکی فروریختند.
هدف سوم «ایجاد شرایط اضطراری برای شکستن قاعده های بین المللی» و توسعه ی ظلم است. شرایط اضطراری همواره بسترساز سیاسی و اجتماعی امور غیر متعارف بوده و هست. اگر دیگری بسیار هراسناک باشد، شرایط افکار عمومی را برای اقدامات غیر متعارف فراهم می کند. با همین نگاه، فجایع تاریخی در ژاپن، ویتنام، کره، افغانستان و عراق به وجود آمده است.
هدف چهارم «تشویق تجارت جنگ» در جهان است. شرایط هراسناک بین المللی همواره عامل مهمی برای رونق و تشویق بازار جنگ بوده است. لذا تجار سلاح های نظامی، همیشه نیاز به فضای هراسناک دارند. کمپانی های تازه متولدشده ی بسیاری مانند شرکت «هالی برتون» در ذیل سیاست مداران آمریکایی مثل «دیک چنی» به وجود می آیند و صاحب درآمدهای میلیاردی در بستر فضای جنگ می شوند. فضای هراس های بزرگ و جنگ در قالب ژاپن هراسی، کره هراسی، افغان هراسی و ایران هراسی موجب توسعه های خیره کننده ی تولید سلاح های کشتار جمعی و تجارت مافیایی این سلاح ها می شود.
فاجعه ی عظیمی که دولت آمریکا و با دستور مستقیم رئیس جمهور وقت یعنی «ترومن» در اوت 1945 و در دو شهر هیروشیما و ناکازاکی به بار آورد، به دنبال ژاپن هراسی و با تخریب فراگیر ژاپن در بین دو جنگ جهانی اول و دوم بود. در این فاجعه آمریکایی ها دو بمب اتمی را بر سر مردم ژاپن فروریختند و بیش از 220 هزار نفر را قتل عام کردند.
جهان بدون آمریکا تاریک است!
در آغاز جنگ جهانی دوم، صنعت سینمایی آمریکا فیلم مستند «فرانک کاپرا» را که مأموریت «ژاپن هراسی» را بر عهده داشت، وارد عرصه ی اجتماعی کرد. این فیلم که اولین بار برای ارتشیان آمریکا به نمایش گذاشته شد و جایزه ی برترین فیلم برگزیده را نصیب خود کرد، ابتدا به عنوان یک فیلم آموزشی برای دپارتمان جنگ آمریکا تهیه شد و برای بیش از 9 میلیون کارگزار ارتش آمریکا به نمایش درآمد. در سال 1943 نمایش عمومی این فیلم آزاد شد. عنوان این فیلم «چرا ما می جنگیم» بود. این فیلم دولت آمریکا را به عنوان صاحب یک ایدئولوژی برتر برای نظم جهانی و جنبه ی عمومیت یافته ی فیلم «مای آمریکایی» معرفی کرده است. در سراسر این فیلم، آمریکا به عنوان یک شعار بزرگ مطرح می شود.
تمایز قائل شدن بین «ما» آمریکاییان و «دیگران» و تفاوت هایی که بین جهان آمریکاییان و جهان دیگران وجود دارد، جنبه ی دیگر توجه استثناگرایانه ی تهیه کننده ی فیلم فوق است. در سایه ی این نگاه، مفهوم »آمریکاگرایی« به مخاطب تفهیم می شود. لیبرالیسم، مردانگی، مسیحیت، بومی گرایی و نژادپرستی در سراسر این فیلم به عنوان عناصر اصلی شخصیت شهروندی در آمریکا معرفی می شود. از سوی دیگر، چهره ی ژاپنی به عنوان یک قوم بی رحم، وحشی و خطرناک بازنمایی می شود.
از نظر »مارک راپرت« (2000:20) شخصیت پردازی در این فیلم و تمایزهایی که بین نظم نوین آمریکایی مبتنی بر سلطه ی ایدئولوژیک و جهان دیگران ارائه شده، معرف ایدئولوژی و جهان بینی آمریکایی در دوران جنگ جهانی اول و اوایل جنگ جهانی دوم است. در دو جهان ترسیم شده ی کاپرا، یک جهان عبارت است از: جهان روشنایی و جهان آزادی و دموکراسی و جهان دیگر همانا جهان تاریکی، زور و تجاوز و بی عدالتی است. البته آمریکا مصداق همه ی روشنایی ها، نیکی ها و خوبی ها فرض شده و جهان غیر آمریکا، جهان تاریکی تلقی شده است. نهایتاً این فیلم کوشیده تا یک برداشت تند و سیاه را نسبت به ژاپنی ها که طرف جنگ آمریکا بودند، نشان دهد.
ژاپنی ها به عنوان کسانی معرفی شده اند که عقلانیت و مدنیت ندارند و از باورهای بنیادگرایانه ی خرافی برخوردارند؛ مردمانی که روحیه ی کورکورانه دارند و بدون اندیشه و فکر، عمل می کنند. ژاپنی ها در این فیلم به عنوان مردمی مطرح شده اند که به صورت خرافی، خدای امپراطوری خود را عبادت می کنند. نمایشی از پیروزی بی رحمانه ی ژاپن بر چین، به عنوان نمونه ی برخوردهای ظالمانه ی ژاپنی ها به نمایش گذاشته شده است. قتل عام کودکان چینی و اجساد له شده ی مردم شانگهای در زیر تانک های ژاپنی، نمونه هایی از روحیه ی جنگ طلبانه ی ژاپنی ها معرفی شده است. پیام این نمایش، هشدار به مردم آمریکا است؛ که اگر آماده ی جنگ پیروزمندانه نباشند، ژاپنی ها با بی رحمی تمام بر آنها غلبه خواهند کرد و خانواده، آزادی و زندگی آنها را به خطر خواهند انداخت.
آمریکایی ها مظهر تمام خوبی ها!
آن چه که فرانک کاپرا در این فیلم به نمایش گذاشته، در بسیاری از آثار هالیوود و سیاست های بین المللی دولت آمریکا در نیمه ی اول و دوم قرن بیستم و نیز در آغاز هزاره ی سوم به وضوح دیده می شود. سیاستی که از یک طرف برتری فرهنگی، رفاه اجتماعی و عقلانیت فردی، سیاسی و فرهنگی آمریکایی ها را به نمایش می گذارد و از طرف دیگر عقب افتادگی، گرفتاری، ناکارآمدی و عدم برخورداری از عقلانیت و مدنیت ملل دیگر را مطرح می کند. از یک طرف استمرار عدالت و آزادی را در گرو غلبه ی بر جهان غیر آمریکا می داند و از طرف دیگر بربریت و ضد دموکراسی بودن را از خصیصه های دشمن می انگارد. این ادبیات غالب رؤسای جمهور آمریکا قبل از جنگ جهانی اول تا کنون بوده است.
ویلسون در ایام جنگ جهانی اول به طور صریح و روشن می گوید: «هدف ما برقراری اصول صلح و عدالت در جهان و مقابله با خودخواهی و قدرت های زورمدار و برقراری شرایطی است که مردم آزاد باشند و از یک اقتدار و اختیار خود راهبر برخوردار باشند. چنین شرایطی نیازمند اقدامات جدی است». (راپرت، 2000:23).
هنس جوز(2003) نویسنده ی آلمانی، در کتاب جدیدش با عنوان «جنگ و مدرنیته، مطالعه ی تاریخ خشونت در قرن بیستم» می نویسد: «در حالی که انتظار می رفت مدرنیته منشأ ظهور عقلانیت صلح آمیز باشد، جهان در قرن بیستم شاهد توسعه ی جنگ و ظهور جنگ صنعت و ظهور جنگ های بزرگ در جامعه ی جهانی شد.» «همان طور که تاریخ جنگ های بزرگ نشان می دهد، بخش بزرگی از جنگ های بزرگ یا در غرب بوده یا توسط غرب حمایت و دامن زده شده است.» (گیدنز، 1989)
کشته شدن نزدیک به صد میلیون انسان در قرن بیستم در اثر جنگ که بخش مهمی از آن مربوط به جنگ جهانی اول و دوم است، بخشی از خسارت های جنگ را بیان می کند؛ دیدگاهی که جنگ را عامل ساخته شدن دولت می داند، (تیلی، 1989) نوعی از ایدئولوژی را با خود همراه می کند که برای دست یابی به قدرت، هیچ مانعی را به رسمیت نمی شناسد.
به همین دلیل است که مهم ترین سازمان بین المللی جهان، یعنی سازمان ملل که محصول شکست ها، خسارت ها و بحران های بعد از جنگ جهانی دوم است، در برابر ظلم های بزرگ، ساکت است و اقدامات سلطه آمیز آمریکا در جهان را مسکوت می گذارد.
با ما باشید یا بمیرید!
تفکر جنگ، «تفکر یا با مایید یا بر ما» و «یا با مایید یا باید بمیرید»، ریشه ی قدیمی تری در فرهنگ سیاسی آمریکا دارد. در آغاز، این خطاب نفرت آمیز در حوزه ی جنگ های داخلی آمریکا مطرح بود و سپس تبدیل به یک دیپلماسی بین المللی شد. تصویر زیر که متعلق به سال 1776 است، بخشی از این نگاه را منعکس می کند. در این تصویر «به ما بپیوندید یا بمیرید» به عنوان یک نماد فکری آشکار است. امروز نیز همچنان این نگاه خودخواهانه در تفکر سیاسی آمریکا موج می زند. دیگری هراسی، چه در شکل فرهنگی و چه در شکل نظامی، ادامه ی همین تفکر سلطه آمیز است.
افزایش آگاهی و آرزوی عدالت
اسلام هراسی، شیعه هراسی و ایران هراسی با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک جنگ فرهنگی آغاز شد. جنگ عراق علیه مردم مسلمان ایران در ادامه ی این جنگ فرهنگی صورت گرفت. کینه توزی های بعد از جنگ نیز ادامه ی همین جنگ فرهنگی علیه انقلاب اسلامی ایران است. در واقع ایران هراسی بنیان سیاست خارجی آمریکا، سیاست رسانه ای آمریکا و سیاست های تهاجمی آمریکا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تشکیل می دهد و برخاسته از یک تکنیک قدیمی است که طی دهه های گذشته نسبت به دیگرانی که هدف معکوس برای اهداف سلطه آمیز آمریکا محسوب می شده، به کار گرفته شده است.
تفاوتی که پس از گذشت نزدیک به دو قرن تلاش فراگیر در جهت «آرزوی مرگ برای دیگران» و تلاش برای کشتار جمعی نظامی و فرهنگی دیگران به وجود آمده، توسعه ی عنصر «آگاهی فراگیر جهانی» از یک سو و از سوی دیگر «خستگی و نفرت فراگیر نسبت به ظلم» و وجود آرزوی عدالت در میان ملل جهان است.
وال استریت و هراس آمریکایی!
آگاهی و حس نوستالژیک نسبت به برقراری عدالت جهانی، «دروغ های بزرگ آمریکا» را برملا ساخته است. اگر چه هیروشیما و ناکازاکی و جنگ های نمادین دهه های اخیر آمریکا در عراق و افغانستان، «هراس عمومی نسبت به آمریکا» را به وجود آورده و بسیاری از دولت های جهان را وادار به سکوت در مقابل ظلم کرده است، اما امروزه ما شاهد یک «بیداری جهانی مردمی» هستیم. نمونه های این بیداری جهانی را در بیداری اسلامی در مصر، تونس، یمن، بحرین، لیبی، اردن و عربستان می توان دید. توسعه ی این بیداری عدالت خواهانه و منتهی به مقاوت فراگیر در مقابل ظلم را نیز می توان در وال استریت مشاهده کرد که منجر به اعتراضات عمومی در نزدیک به هزار شهر جهان شده است.
دیگری هراسی در محیط جهل و سازش با ظلم از یک توان موقت برخوردار است. بازنمایی های دروغین در دوره ی محدودی موجب غبار غفلت در میان مردم می شود، اما ظهور شعله های آگاهی و بیداری ضمیر عدالت جویانه، پایانی جدی برای ظلم و سلطه محسوب می شود. جهان جدید، جهان توسعه ی دسترسی ها به اطلاعات و دانش است و جهان نوید داده شده ی مهدوی است که عنصر آگاهی و پذیرش عدالت در میان مردم صدچندان می شود.
مردم دوره ی ظهور امام عجل الله تعالی فرجه الشریف جویای عدالت و شنوای حق هستند، نسبت به حق کرنش می کنند و در برابر ظلم فریاد برمی آورند. از این منظر نیرنگ دیگری هراسی -چه در شکل ژاپن هراسی، چه در ساز و کار اسلام هراسی، شیعه هراسی و ایران هراسی- دیگر کارآمد نیست. بلوغ بشر امروزی و عقلانیت جهانی، مانعی جدی در برابر ظلم های خاموش و ظلم های تزیین شده با دموکراسی و لیبرالیسم است.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله خامنه ای
انتهای پیام /
 منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900804000675


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

۳ دلیل کاهش رتبه ایران در فضای کسب‌وکار/سوال‌های استیضاح وزیر اقتصاد کلی است

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری‌های خارجی در گفت‌وگو با فارس:
۳ دلیل کاهش رتبه ایران در فضای کسب‌وکار/سوال‌های استیضاح وزیر اقتصاد کلی است

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان سرمایه‌گذرای خارجی با اشاره سوالات نمایندگان استیضاح کننده، گفت: این مسئله بیش از آنکه فنی باشد سیاسی است، وقتی به سؤالات نمایندگان دقت می‌کنیم، برخی سؤال‌ها کاملا کلی است به گونه‌ای که برای هر فرد می‌توان این سؤال را مطرح کرد.

خبرگزاری فارس: ۳ دلیل کاهش رتبه ایران در فضای کسب‌وکار/سوال‌های استیضاح وزیر اقتصاد کلی است

بهروز علیشیری در هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در خصوص کاهش شاخص فضای کسب و کار اظهار داشت: سقوط رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار چند دلیل دارد که دلیل اول آن فعالیت بهتر دیگر کشورها در این زمینه است.
وی ادامه داد: دلیل دوم ایجاد شاخص جدیدی به نام دسترسی به انرژی الکتریکی است که رتبه ایران را در این زمینه کاهش داد؛ ایران در این شاخص در رتبه 170قرار گرفته است.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی درباره سایر شاخص‌های تاثیرگذار در رتبه فضای کسب و کار گفت: در شاخص ورشکستگی و حمایت از سرمایه‌گذار و همچنین شاخص ثبت شرکت‌ها که در سال‌های قبل حدود 30 رتبه بهبود داشته و به قوه قضائیه مربوط می‌شود در سال 89 کاهش یافته است.
وی افزود: بهبود فضای کسب و کار مربوط به یک دستگاه و یک قوه نمی‌شود، بلکه پنج شاخص به قوه قضائیه، پنج شاخص به قوه مجریه و همه این شاخص‌ها به قوانین و مقرراتی مانند قانون کار و تجارت، قانون آئین دادرسی مدنی مربوط است که به قوه مقننه مربوط می‌شود.
علیشیری با اشاره به گلایه قوه قضائیه از تعداد زیاد پرونده‌های ورودی گفت: معتقدم اگر اشتغال، درآمد و ازدواج افزایش یابد پرونده‌های ورودی قوه قضائیه کاهش خواهد یافت.
وی ادامه داد: راهکار ما در این باره تسهیل سرمایه‌گذاری و فضای کسب و کار است زیرا اگر هزینه‌ها کاهش و سرمایه‌گذاری افزایش یابد اشتغال ایجاد شده و پرونده های قوه قضائیه کاهش می‌یابد.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی تاکید کرد: به نظر بنده کاهش رتبه ایران پدیده مثبتی است زیرا نشان می‌دهد سایر کشورها تلاش می‌کنند و ما باید در این زمینه تلاش بیشتری انجام دهیم.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص پیشنهاد این سازمان برای تسریع در اصلاح قوانین و مقررات مربوط به فضای کسب و کار گفت: در همین باره وقت ملاقاتی را با آیت‌الله شاهرودی درخواست کردیم و همچنین با آقای فولادگر رئیس کمیسیون اصل 44 روز چهارشنبه گفت‌وگویی انجام شد و نتیجه آن برگزاری نشستی برای بررسی ایده سازمان سرمایه‌گذاری خارجی شد.
وی افزود: ایده ما تدوین حدود ۳۰ ماده برای بهبود فضای کسب و کار است که بتواند بخش‌هایی از قانون تجارت و قانون کار را که به فضای کسب و کار مربوط می‌شود به صورت جداگانه تدوین و اصلاح کنیم.
علیشیری با اشاره به طرح مجلس برای بهبود فضای کسب و کار گفت: آن طور که اعلام شده این طرح این هفته در دستور کار کمسیون تخصصی مجلس قرار می‌گیرد،اما همانطور که قبلا گفتم تاثیر مستقیمی بر بهبود فضای کسب و کار نخواهد داشت.
وی با اعلام آمادگی برای تدوین لایحه مذکور گفت: ما آماده‌ایم قوانین مدنی، تجاری و حتی قانون صادرات و واردات را در قالب لایحه‌ای اصلاح کنیم که به لحاظ قانونی کسب و کار در سطح استانداردهای بین‌المللی قرار گیرد.
وی با اشاره به رتبه ۱۲ عربستان در فضای کسب و کار گفت: همانطور که این کشور توانست با استفاده از مشاوران بین‌المللی رتبه خود را بهبود دهد ما هم با برخی از اقدامات می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

* سوالات نمایندگان نشان می‌دهد استیضاح سیاسی است

علیشیری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره استیضاح وزیر اقتصاد اظهار کرد: این مسئله بیش از آنکه فنی باشد سیاسی است، وقتی به سؤالات نمایندگان دقت می‌کنیم برخی سؤال‌ها کاملا کلی است به گونه‌ای که برای هر فرد می‌توان این سؤال را مطرح کرد.
وی با بیان اینکه اختلاس موضوع مهمی است بیان کرد: در این باره کمیته سه جانبه دولت تشکیل شده و قوه قضائیه هم یک قاضی کار کشته را برای این پرونده تعیین کرده و همچنین مقام معظم رهبری هم دستور رسیدگی به این پرونده (اختلاس) را صادر کرده‌اند.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی ادامه داد: هیچ گاه کشورهای دیگر اجازه نمی‌دهند سلایق سیاسی و شخصی موجب تنش در وضعیت اقتصادی کشور شود.

* استیضاح جذب سرمایه‌گذاری خارجی را با مشکل مواجه کرده است

وی افزود: سرمایه یکی از عوامل مهم اقتصادی است که بسیار فرار است و در حال حاضر وقتی با سرمایه‌گذاران صحبت می‌کنیم می‌گویند با استیضاح وزیر و انتخابات مجلس صبر می‌کنیم.

علیشیری گفت: این مسئله به قدری بر جذب سرمایه‌گذاری خارجی تاثیرگذار بوده که بنده شخصا در این زمینه با برخی از ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی صحبت می‌کنم برخی از آنها می‌گویند که منتظر نتیجه این ماجرا هستند.
وی با اشاره به شرایط بین‌المللی و بحران وال‌استریت بیان کرد: امروزه عده‌ زیادی نظام سرمایه‌داری را ناعادلانه می‌دانند و معتقدند این نظام فقر را گسترش داده اما در کنگره مجلس نمایندگان آمریکا تمامی احزاب شرایطی را فراهم کردند که عرصه اقتصاد آسیب نبیند.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی تاکید کرد: اگر پرونده اختلاس مسیر حقوقی خود را به درستی طی کند حتما وزیر اقتصاد پاسخ‌های فنی و مستدل خود را به مجلس ارائه خواهد داد.

* هدف سال جاری حفظ رکورد جذب سرمایه‌گذاری سال گذشته است

وی در خصوص جذب سرمایه گذاری خارجی گفت: سرمایه‌گذاری مصوب از سال 84 تا 89 حدود 40 میلیارد دلار بوده که از این میزان 15 میلیارد دلار جذب شده و در شش ماهه اخیر 5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مصوب شده و انتظار داریم رشد 124 درصدی سال گذشته ادامه یابد.
وی پیش‌بینی امسال برای سرمایه‌گذاری را حفظ وضعیت موجود عنوان کرد و گفت: وقتی در یک سال رکورد 124 درصد شکست می‌شود در سال بعد از آن تثبیت صورت می‌گیرد که پیش‌بینی ما همان رقم چهار میلیارد دلار سال گذشته است.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807000617


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

انیمیشن تازه سازنده «فرار مرغی» در راه است

با نام «دزدان دریایی! دار و دسته ناجورها»؛
انیمیشن تازه سازنده «فرار مرغی» در راه است

خبرگزاری فارس: شرکت انیمیشن‌سازی انگلیسی آرادمن با تولید یک انیمیشن جدید به نام «دزدان دریایی! دار و دسته ناجورها» به رقابت با صنعت انیمیشن‌سازی هالیوود رفته است. این فیلم را پیتر لرد یکی از سازندگان «فرار مرغی» کارگردانی می‌کند.

خبرگزاری فارس: انیمیشن تازه سازنده «فرار مرغی» در راه است

به گزارش خبرگزاری فارس، پیتر لرد تهیه کننده قدیمی سینمای انگلستان و سازنده فیلم موفق «فرار مرغی»، انیمیشن «دزدان دریایی! دار و دسته ناجورها»را با همکاری جف نیوت کارگردانی کرده است.
هیو گرانت و سلما ایک در کنار تعدادی از بازیگران قدیمی سینمای انگلستان صدای خود را به کاراکترهای اصلی قصه فیلم قرض داده‌اند.
قصه فیلم که براساس ماجراهای نوول بر خواننده گیوئون دافو نوشته شده، درباره ماجراجویی‌های مربوط به مسابقه سالانه انتخاب بهترین دزد دریایی سال است.
کاپیتان پایرتز (با صدای گرانت) راهی ماموریتی هیجان انگیز می‌شود تا با شکست دادن رقیب خود بلک بلامی، لقب دزد دریایی سال را از آن خود کند. و و خدمه کشتی‌اش سر از یک منطقه خطرناک به نام جزیره خون در می‌‌آورند و ماجراجویی‌های قصه از اینجا آغاز می‌شود.
فیلم با هزینه‌ای 60 میلیون دلاری تهیه شده و شرکت سونی در تولید آن با شرکت آرادمن همکاری داشته و قرار است توزیع بین‌المللی آن را به عهده بگیرد.
شرکت آرادن که قدیمی‌ترین و معتبرترین شرکت انیمیشن‌سازی انگلیسی است، به خاطر تولید مجموعه فیلم «والاس و گرومیت» شهرت بین‌المللی دارد.
نسخه سینمایی ماجراجویی‌های «والاس و گرومیت» چند سال قبل اسکار بهترین فیلم انیمیشن را دریافت کرد.
«دزدان دریایی! دار و دسته ناجورها» دومین ساخته بلند سینمایی پیتر لرد پس از «فرار مرغی» به شمار می‌رود.
جف نیوت همکار‌ی وی در ساخت این فیلم، اولین بار است که با این پروژه بلند سینمایی همکاری می‌کند.
«فرار مرغی» محصول شرکت آراد من با بهره‌گیری از صدای مل گیبسن برای کاراکتر مرکزی خود، در سطح جهانی بالای 300 میلیون دلار فروش کرد.
انتهای پیام/امنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807000678


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

ایده های تحقیقاتی که زندگی بشر را متحول می کنند

ایده های تحقیقاتی که زندگی بشر را متحول می کنند

خبرگزاری فارس: پروژه های علمی که در سرتاسر جهان به واسطه تلاش محققان در هر لحظه یک پله به جلو رانده می شوند، نتیجه ایده هایی هستند که هر یک به نوعی می توانند زندگی بشر را متحول سازند.

خبرگزاری فارس: ایده های تحقیقاتی که زندگی بشر را متحول می کنند

پروژه های علمی که در سرتاسر جهان به واسطه تلاش محققان در هر لحظه یک پله به جلو رانده می شوند، نتیجه ایده هایی هستند که هر یک به نوعی می توانند زندگی بشر را متحول سازند.
به گزارش مهر، هرچه سالها می گذرند، داستان هایی که در گذشته علمی تخیلی به شمار می رفتند، رنگی واقعی تر به خود می گیرند و تخیلات و تصورات بسیاری از نویسندگان این نوع داستان ها، به ایده پردازانی تبدیل می شوند که رویاهایشان روزبه روز به حقیقت نزدیک تر شده و به ابداعی تبدیل می شوند که می تواند زندگی انسانهای امروز را متحول سازند.
در ادامه 10نمونه از چنین ایده هایی که در دانشگاه های مختلف در دست تکمیل شدن و تبدیل شدن به واقعیت قرار دارند معرفی خواهند شد:

پوشش نامرئی کننده
دانشگاه بیرمنگام یکی از دانشگاه هایی است که برروی ساخت پوشش های نامرئی کننده با استفاده از «متامواد» تمرکز کرده است. دانشمندان این دانشگاه درحال حاضر می توانند اجسام کوچک را با استفاده از متامواد کوچکی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده هستند، نامرئی کنند. انتظار می رود این متامواد طی دهه های آینده ابعاد بزرگ تری به خود بگیرند و برای پنهان کردن اجسام بزرگ تری از قبیل سلاح ها و تجهیزات نظامی به کار گرفته شوند.

لذت خواندن نسخ خطی
به لطف فناوری دیجیتال، تاکنون محققان در نقاط مختلف جهان اقدام به دیجیتالی کردن نسخ خطی و قدیمی کرده اند، یکی از این پروژه ها توسط محققان دانشگاه آکسفورد انجام گرفته است که طی این پروژه دستنوشته ها و آثار «جین آستن» به صورت دیجیتالی در اختیار علاقمندان قرار گرفته است. به گفته محققان آکسفورد، این منبع جدید و غنی از نسخ خطی می تواند زمینه ای جدید و قابل دسترس را برای ارائه آنلاین دست نوشته های نویسندگان مشهور جهان فراهم آورد.

روباتها دوست جدید انسانها
دانشمندان در تلاشند روبات هایی را با قابلیت ایجاد حافظه و مشارکت در تعاملات اجتماعی ابداع کنند که در این صورت انسان در آینده برای یافتن همدم و دوست به حیوانات خانگی نیازی نخواهد داشت. محققان دانشگاه پلیماوث یکی از گروه های فعال در زمینه ساخت چنین روبات هوشمندی هستند، روباتی که می تواند در زمینه های مختلف، از جمله کمک به کودکان بیمار و بزرگسال برای تسریع روند بهبودی به کار گرفته شود.

خون سازی
خون، یا همان رود زندگی، یکی از کمیاب ترین منابعی است که به مشکلی مرگبار برای حال حاضر و آینده نزدیک تبدیل شده است، به ویژه برای بیمارانی که از گروه خونی نادر و کمیابی برخوردارند.
از این رو نیاز به جایگزینی کم هزینه و قابل دسترس برای این منبع ارزشمند باعث شده تا دانشمندان در تلاش باشند طرح ساخت کارخانه ای برای تولید خون مصنوعی را به حقیقت تبدیل کنند. محققان امپریال کالج لندن یکی از گروه هایی هستند که برای ایجاد چنین کارخانه ای عملکرد بسیار موفقیت آمیزی داشته اند. این محققان با شبیه سازی عملکرد مغز استخوان توانسته اند کارخانه ای کوچک برای تولید خون به وجود بیاورند.

خزه های دریایی جایگزین نمک
نمک که بسیاری آن را سم سفید نیز نامیده اند توسط گروهی از متخصصان تغذیه خطرناک خوانده می شود. از این رو محققان دانشگاه شفیلد برای یافتن جایگزین کم خطرتر نمک، برروی خزه های دریایی مطالعه کرده اند. با وجود اینکه درحال حاضر جایگزین های متعددی برای نمک وجود دارند، بسیاری از این جایگزین ها با استفاده از کلراید پتاسیم ساخته شده اند که برای استفاده در بسیاری از غذاها نامناسب بوده و طعم بدی از خود در دهان به جا می گذارند. از این رو محققان درنظر دارند از بقایای نوعی خزه دریایی که مانند نمک طعم شوری دارد، حساسیت زا نیست، گیاهی است و درصد سدیم آن 5/3درصد است به عنوان جایگزینی مناسب برای نمک استفاده کنند.

هوش مصنوعی ویژه پزشکان
پزشکان متخصص در کنار مشغله زیادی که دارند باید اطلاعات پزشکی خود را درباره انواع داروها و درمانهای جدید به روز نگه دارند تا بتوانند در زمان مناسب از آنها برای درمان بیماری های مختلف استفاده کنند، البته این کار خود می تواند برای پزشکان دردسرساز باشد و تصمیم گیری درباره درمانی خاص را دشوارتر کند.
از این رو دانشمندان دانشگاه آکسفورد در پروژه ای به نام CREDO در تلاش برای تکمیل نرم افزاری هستند که می تواند از تشخیص های پزشکی برای تعیین شرایط بیمار استفاده کرده و درمان متناسب با بیماری را به وی پیشنهاد دهد، البته پزشک می تواند از این نرم افزار تنها به عنوان نیروی کمکی استفاده کند و در صورت نامناسب بودن، درمان پیشنهاد شده را رد کند.

شیوه های جدید ردیابی و درمان سرطان
محققان دانشگاه یورک در حال مطالعه بر روی شیوه هایی هستند که می توانند با کمک نمونه برداری از خون سرطان ریه را در ابتدایی ترین مراحل شناسایی کند. در صورت موفقیت این شیوه می توان از آن برای تشخیص بیماری در افرادی استفاده کرد که خود از بیماری که در بدن دارند بی اطلاعند تا با تشخیص زودهنگام درمان بیماری را ساده تر یا تاثیرگذارتر کنند. همچنین می توان با کمک این شیوه افرادی که در گروه پرخطر قرار دارند را شناسایی کرد.
در این میان گروهی از دانشمندان دانشگاه کاونتری الگوریتمی را ارائه کرده اند که می تواند احتمال حضور افراد در تست آزمایش سرطان سینه را پیش بینی کند، از نتایج به دست آمده از این الگوریتم می توان در تشویق و آموزش به افرادی که از حضور در چنین تستهایی سرباز می زنند، و در نهایت نجات جان تعداد بیشتری از مبتلایان به این بیماری استفاده کرد.

اولین لوزالمعده مصنوعی جهان
ساخت این لوزالمعده تا به امروز 20 سال از عمر مطالعاتی محققان دانشگاه دی مونت فورت را در انحصار خود درآورده است.
تلاش این محققان برای ساخت اولین لوزالمعده مصنوعی و از بین بردن نیاز به تزریق در بیماران دیابتی در سال 2011 یک قدم دیگر به واقعیت نزدیک شد، زیرا آنها توانستند اولین نمونه از این لوزالمعده را برای استفاده در آزمایش های پیش بالینی ارائه کنند.

ساخت اندامهای جایگزین برای انسان
10 درصد از 10 هزار انسانی که در انتظار دریافت پیوند عضو به سر می برند به دلیل کمبود منابع اندام های اهدایی جان خود را از دست می دهند. این وضعیت در صورتی که پروژه محققان دانشگاه کالیفرنیا با موفقیت مواجه شود تغییر خواهد کرد. تاکنون از سلولهای بنیادین، نانو مواد و نانو ترکیب ها برای رشد موفقیت آمیز اندام هایی از قبیل عروق قلب، بینی، گوش و نای استفاده شده است که از بعضی از آنها در عملهای پیوند نیز استفاده شده است.

ورزش های مجازی تعاملی
ابداع بازی های تعاملی، به ویژه بازی های ورزشی تعاملی در بهبود سلامت افراد تاثیری قابل ملاحظه ای داشته و دارد. محققان دانشگاه «تی ساید» به منظور نمایش دادن این تاثیر بر روی 50 داوطلب مرد که از سلامت فیزیکی مناسبی برخوردار نبودند مطالعه کرده و آنها را در بازی های تعامل رایانه ای مانند بوکس که در آن فرد در برابر یک بوکسور مجازی قرار گرفته و باید در برابر ضرباتش واکنش نشان دهد، شرکت دادند. نتایج این مطالعه نشان داد حضور در چنین تمرینهای شدید و سریعی می تواند برای سلامت انسان بسیار سودمند واقع شود.

منبع : روزنامه کیهان 04/08/1390

انتهای پیام /
 منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900804000680


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

کارگاه‌های آموزشی و همایش دهمین دوسالانه سفال برگزار می‌شود

کارگاه‌های آموزشی و همایش دهمین دوسالانه سفال برگزار می‌شود

خبرگزاری فارس: کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی همایش دهمین دوسالانه ملی سفال ایران به مدت یک هفته از 14 تا 19 آبان در موزه امام علی (ع) برگزار می‌ شود.

خبرگزاری فارس: کارگاه‌های آموزشی و همایش دهمین دوسالانه سفال برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، در بخش همایش دوسالانه سفال کیانوش معتقدی با موضوع جایگاه کاشی‌کاری‌های نقش برجسته زرین فام در معماری ایران و آرمان اولی با موضوع بررسی سفالگری زنانه در سفال بومی استان کردستان 14 آبان در موزه امام علی (ع) سخنرانی می‌کنند.
بررسی پویایی و تنوع کاشی کاری در اصفهان موضوع سخنرانی رضا وحیدزاده در دومین روز همایش (15 آبان ) است.
در سومین روز همایش (17 آبان) رضا وحیدزاده با موضوع آفرینش دیوار نگاره‌های سفالی لعاب‌دار در تمدن ایلام و سرزمین‌های همجوار و فرشته غنونی چاکانی درباره سفالگری معاصر در استان گیلان سخنرانی می‌کنند.
امید قجریان درباره خانه سرامیکی و شعبانعلی قربانی درباره مجسمه کوره‌ها در چهارمین روز همایش (18 آبان) سخنرانی می‌کنند.
در آخرین روز همایش نشست پرسش و پاسخ با حضور مسئولان دوسالانه درباره نحوه پذیرش آثار و نقاط ضعف و قوت دوسالانه 19 آبان در موزه هنر امام علی (ع) برگزار می‌شود.
در بخش کارگاه‌های آموزشی چگونگی تکنیک‌های کار با گل رنگی با حضور انیسه موسوی و کارگاه بررسی، آسیب شناسی و اصلاح گل های مورد استفاده در چرخکاری با حضور ابوالفضل عرب بیگی 14 آبان و کارگاه قابلیت تکنیک‌های دونمایی در سرامیک هنری معاصر با حضور فایزه هاشمی، لعاب کریستالی با حضور رسول جلیلی، اهمیت و قابلیت‌های بدنه‌های سرامیکی با حضور مجید ضیایی و معرفی ماده گلی سلولزی به ترتیب در روزهای 15 تا 19 آبان ماه در موزه هنر امام علی (ع) برگزار می‌شود.
دهمین دوسالانه ملی سفال معاصر ایران با 375 اثر از 205 هنرمند  از 22 مهر در موزه هنر امام علی (ع) و فرهنگسرای کومش سمنان آغاز شده است و تا پایان آبان ماه ادامه دارد.
انتهای پیام/امنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807000669


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

اسلام ساختگی؛ راهبرد دشمن برای انحراف جوانان

حجت‌الاسلام محمدی عنوان کرد؛
اسلام ساختگی؛ راهبرد دشمن برای انحراف جوانان

خبرگزاری فارس: قائم مقام وزیر ارشاد در امور قرآنی با بیان اینکه راهبرد آمریکا برای مقابله با اسلام، ساختن ادیان دروغین است، گفت: دشمنان درصدد گمراه کردن جوانان و اشاعه اسلام‌ دروغین هستند.

خبرگزاری فارس: اسلام ساختگی؛ راهبرد دشمن برای انحراف جوانان

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از درگاه جامع قرآنی کشور، حجت‌الاسلام «حمید محمدی» قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی در جمع فعالان قرآنی خراسان جنوبی طی سخنانی با اشاره به اینکه انسان‌ها قبل از اینکه خلقت ابدانی داشته باشند، خلقت قرآنی دارند، گفت: فطرت انسان با تعالیم قرآن آمیخته شده است.
وی با بیان اینکه زبان قرآن، زبان بین‌المللی و مشترک بین همه کشورهاست، اظهار داشت: آنچه اسلام در آخرالزمان، انسان‌ها را به آن دعوت می‌کند، همین قرآن به زبان مشترک است، چرا که اگر توانستیم از فرآیند انقلاب اسلامی تا تمدن اسلامی با محوریت قرآن حرکت کنیم می‌توان هدف عالی نزول قرآن را محقق کرد.
رئیس مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت های قرآنی کشور، تمدن اسلامی را عامل وحدت میان ادیان مختلف عنوان کرد و افزود: بزرگترین دغدغه استبداد نسبت به ایران به دلیل داعیه تمدن اسلامی است، چرا که دشمنان نگران تکثیر اسلام و بیداری اسلامی در جهان هستند.
حجت‌الاسلام محمدی با بیان اینکه راهبرد آمریکا برای مقابله با اسلام، ساختن ادیان دروغین است، تصریح کرد: دشمنان از دو روش بهره‌گیری از روش‌های «سنتی دینی» و «مدرن دینی» درصدد گمراه کردن جوانان و اشاعه اسلام‌ دروغین هستند.
وی با اشاره به اینکه حفظ قرآن کلید تدبر و تدبر کلید فهم است، یادآور شد: از طریق فهم قرآن امکان عمل به آیات الهی فراهم می‌شود و امیدواریم در جامعه امروز که چشم تمام جهانیان به ما است با اقدامات مؤثر و متوالی ترویج‌دهنده فرهنگ قرآنی در جامعه باشیم.
 انتهای پیام/کمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807000689


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

محموله 112 هزار تنی شکر برزیل در راه ایران

آژانس کشتیرانی برزیل اعلام کرد:
محموله 112 هزار تنی شکر برزیل در راه ایران

خبرگزاری فارس: آژانس کشتیرانی برزیل اعلام کرد قرار است حدود ۱۲ هزار تن شکر از برزیل به مقصد ایران بارگیری و ارسال شود.

خبرگزاری فارس: محموله 112 هزار تنی شکر برزیل در راه ایران

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، حدود 20 درصد شکر در انتظار بارگیری در بنادر برزیل به عنوان بزرگترین تولیدکننده شکر در دنیا به چین، ایران حمل می‌شود.
بر اساس اطلاعات آژانس کشتیرانی برزیل، 172.750 تن شکر به چین و 111.800 تن شکر به ایران صادر خواهد شد.
بر اساس این آمار، بنادر برزیل در انتظار بارگیری 1.39 میلیون تن شکر هستند.
بر اساس گزارش مورگان استنلی، شکر صادراتی به چین به عنوان دومین مصرف‌کننده شکر در جهان، در طی سال‌های 2012-2011، با 20 درصد افزایش روبرو بوده است.
واردات شکر چین در سال 2012-2011 به 2.76 میلیون تن خواهد رسید که بیش از برآورد 2.30 میلیون تنی فصل گذشته است.
فاصله زیاد میان مصرف و ذخایر داخلی چین این کشور را به واردکننده ساختاری شکر در 5 سال تا 10سال آینده تبدیل خواهد کرد.
میشائل مک‌دوگال یک کارشناس گفت: مالزی، مصر، ایران و چین هنوز باید شکر خریداری کنند.
تنها یک کشتی با محموله 34.250 تنی از شکر به سمت روسیه حرکت خواهد کرد. تولید زیاد شکر در روسیه واردات شکر به این کشور را 56 درصد کاهش داده است. این کشور در سال 2010 تا 2011 بزرگ‌ترین واردکننده شکر بوده است.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807000995


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

کمالی مقدم: با اجرای تئاتر محیطی فضاهای مرده را احیا می‌کنیم

بارش شدید باران اجرای «اسب‌های پشت‌ پنجره» با تأخیر مواجه کرد؛
کمالی مقدم: با اجرای تئاتر محیطی فضاهای مرده را احیا می‌کنیم

خبرگزاری فارس: کارگردان نمایش «اسب‌های پشت‌ پنجره» گفت: شیوه اجرایی گروه «نوآر» اجراهای محیطی است به طوری که ما براساس محیط کار می‌کنیم و به فضاهای مرده می‌رویم و آن را با فعالیت خود احیا می‌کنیم.

خبرگزاری فارس: کمالی مقدم: با اجرای تئاتر محیطی فضاهای مرده را احیا می‌کنیم

به گزارش خبرنگار تئاتر باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست خبری «پایکوبی اسب‌های پشت پنجره» با حدود 30 دقیقه تأخیر امروز در طبقه دوم تالار وحدت با حضور هادی کمالی‌مقدم «کارگردان» و مینا بزرگمهر «طراح هنری» برگزار شد.
کارگردان این نمایش، گفت: داستان این نمایش توسط ماتئی ویسنی یک در کشور رومانی آغاز و پس از تبعید به فرانسه تکمیل شد که می‌توان گفت هفت‌خوان رستم را گذرانده است.
وی افزود: چند سال بعد از اتمام نوشتن آن، تینوش نظم‌جو این متن را برای من ترجمه کرد و ما شروع به تمرین آن کردیم، ابتدا دو اجرا از آن را به عنوان یک فضاسازی انجام دادیم و سپس برای حضور در جشنواره تئاتر فجر تمرین کرد اما این کار قبول نشد اما ما به صورت آزاد در مهرشهر کرج با حضور ماتئی ویسنی‌یک و نظم‌جو اجرا رفتیم.
کمالی مقدم تصریح کرد: بعد از دو سال به صورت اتفاقی حسین پارسایی که رئیس وقت مرکز هنرهای نمایشی بود فیلم کار ما را دید و پارکینک بنیاد رودکی را برای اجرا به ما پیشنهاد داد اما پس از آن تغییرات مدیریتی صورت گرفت و او مدیرعامل بنیاد رودکی شد.
وی با اشاره به اینکه این نمایش نسبت به ابتدا مورد تغییرات و بازخوانی قرار گرفت و اضافاتی به آن افزوده شد، گفت: بعد از تصمیم به اجرا در پارکینگ بنیاد رودکی به این نتیجه رسیدیم که فضایی را ایجاد کنیم که مختص به اجرای ما نباشد و گروه‌های دیگر نیز بتوانند در طول سال نمایش خود را در آنجا اجرا کنند البته باید گفت که داستان تبدیل پارکینگ بنیاد رودکی به یک فضای فرهنگی و هنری برای اجرای بیرونی بسیار سنگین و سخت بود.
کمالی مقدم با اشاره به موافقت حسین پارسایی برای شروع فعالیت ما در این فضای بیرونی، گفت: در این راه مشکلاتی ایجاد شد که ما به جای تمرین نمایش به آماده‌سازی پارکینگ پرداختیم و همین موضوع دو ماه اجرای ما را به تأخیر انداخت البته هنوز پارکینگ بنیاد رودکی کم و کاستی‌هایی دارد که برای تکمیل آن به همت مسئولان و هنرمندان نیاز است.
وی در خصوص شیوه اجرایی گروه «نوآر» گفت: شیوه اجرایی گروه «نوآر» اجراهای محیطی است به طوری که ما براساس محیط کار می‌کنیم و به فضاهای مرده می‌رویم و آن را با فعالیت خود احیا می‌کنیم. البته این فضاها صرفا باز نیستند و ما اجراهایی را در کویر، کاروانسرا، حمام و غیره نیز داشته‌ایم.
این کارگردان تئاتر ادامه داد: شکل کاری ما شیوه‌ای بداهه است چون در محیط کار می‌کنیم و چیزهایی در این محیط وجود دارند، خود نیز بداهه هستند بنابراین باید شرایطی داشته باشیم که بتوانیم خود را با آن وفق دهیم. همچنین موسیقی کارهای ما نیز به صورت بداهه نیز نواخته می‌شود.
کارگردان نمایش «پایکوبی اسب‌های پشت پنجره» گفت: تغییر فصل موجب دگرگونی‌های بسیاری در کار ما شد. حتی متن کار ما نیز در برخی از فضاها تغییر کرد و سرما موجب تغییر میزانسن‌ها شد. در حال حاضر باید براساس سرما سرعت حرکات خود را افزایش دهیم.
وی در پاسخ به این سوال که اجرای این نمایش از چه زمانی آغاز می‌شود، گفت: باید ابتدا بارندگی قطع شود تا ما بتوانیم اجرای خود را آغاز کنیم البته با امکانات موجود تا زمانی که امکانات مناسب فراهم نباشد، تماشاچی نمی‌تواند نمایش را ببیند.
این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه ما یک حامی مالی داریم، گفت: مرکز توسعه هنرهای معاصر حامی مالی ما است و در بخشی از گیشه ما شراکت دارد.
کمالی مقدم خاطرنشان کرد: این نمایش یک اجرای بینا رشته‌ای است و از هنرمندان دیگر درخواست کرده‌ایم بین حرف‌های جنگ و صلح کارهایشان را ارائه دهند و در واقع در این کار یک نمایشگاه شکل می‌گیرد. قرار است یک دالان برای ورود تماشاگران به صحنه نمایش شکل بگیرد که از طرفی تماشاگران در این دالان دورکشی می‌شوند و طرف دیگر عکاسی می‌شود که روز به روز تکمیل‌تر می‌شود.
مینا بزرگمهر طراح هنری این نمایش گفت: ما تصمیم به احیای فضایی که سال‌ها اجرای دائمی در آن وجود نداشت را گرفتیم در نتیجه با یک فضای سخت درگیر بودیم بنابراین از گروه‌های مختلف و هنرمندان مختلف استفاده کردیم و به نوعی اسم کار را گذاشتیم "آفساید جنگ" گذاشتیم.
وی تصریح کرد: این نمایشنامه ویسنی‌یک سه تابلوی یک زندگی است هر گروهی که دعوت کردیم خود مایل به ورود به کار بود بنابراین فضاسازی را به شکلی انجام دادیم که هر گروه بخشی از کار را به عهده بگیرد در نتیجه نمایش به یک نمایشگاه تبدیل شد این کار موجب ورود نگاه‌های مختلف و غنی شدن آن می‌شود.
بزرگمهر گفت: یک سری تبلیغات هم انجام می‌دهیم. قرار است که بعد از اجرا بین تماشاگران آش توزیع کنیم که بخشی از اجرا است. چیزی که برای ما مهم است تماشاگر یک تجربه خوب و لذت‌بخش از دیدن این نمایش داشته باشد.
بزرگمهر بیان داشت: در طول نمایش از یک نقطه به نقطه دیگر می‌رسیم که آش هم جزیی از آن است. مفهوم زمان که در زندگی همه ما وجود دارد در این نمایش نیز وجود دارد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807000903


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

اخلاص یعنی خدا هم منتظر است

درس اخلاق آیت‌الله قرهی؛
اخلاص یعنی خدا هم منتظر است

خبرگزاری فارس: آیت‌الله قرهی معتقد است: اخلاص یعنی عشق‌بازی دوطرفه. یعنی خدا هم منتظر است. یک پیوند مبارک بین عبد و پروردگار عالم.

خبرگزاری فارس: اخلاص یعنی خدا هم منتظر است

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله روح‌الله قرهی در آخرین جلسه درس اخلاق خود که در مسجد و حوزه علمیه امام مهدی(عج) برگزار شد، به بیان پیوند مبارک بین عبد و پروردگار عالم پرداخت که مشروح آن در پی می‌آید.

خدا هم منتظر است

یکی از خصوصیّات بندگان حضرت حق این است که ظاهر و باطنشان یکی است. حبیب خدا(صلّی اللّه علیه و آله و سلّم)  فرمودند: این که اولیاء خدا نزد پروردگار عالم، چنان مقرّبند که ذوالجلال و الاکرام فردای قیامت آن‌ها را به عنوان انسان کامل می‌پذیرد، به این دلیل است که ظاهر و باطن آن­ها یکی است.
آن­ها فقط و فقط برای خدا سخن می‌گویند، برای خدا می‌نشینند، برای خدا قیام می‌کنند. خشم و محبّت آن­ها برای خدا است و به تعبیری آن­ها فقط یک رو دارند. خصوصیّت اولیاء خدا این است و برای همین ذوالجلال والاکرام آن‌ها را انتخاب کرده است؛ چون خالص شده‌اند!
 
معنای عبادت خالص
 
خالص شده­اند یعنی از هرچه غیر اوست بریده‌اند. رنگ و بوی آن‌ها الهی است و غیر از این چیز دیگری ندارند.
وجود مقدّس مولی‌الموالی(صلوات اللّه و سلامه علیه) فرمودند: «مَنْ لَمْ یَخْتَلِفْ سِرُّهُ وَ عَلَانِیَتُهُ وَ فِعْلُهُ وَ مَقَالَتُهُ فَقَدْ أَدَّى الْأَمَانَةَ وَ أَخْلَصَ الْعِبَادَةَ»[1] آن کسی که ظاهر و باطنش و کردار و گفتارش یکی شد و امانت را پرداخت، عبادتش خالص می‌شود و خدا او را به عنوان مخلص می‌پذیرد.
لذا خصوصیّت مخلصین عالم این است که ظاهر و باطنشان یکی است.
آیت‌الله قوچانی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) بیان می‌کنند: از آیت‌الله قاضی(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، آن مرد با عظمت و عارف بزرگوار، سؤال کردند: چه شد که آیت‌الله العظمی سلطان‌آبادی(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، آن سلطان‌العارفین به مقام کشف و علم غیب الهی رسیدند؟ ایشان فرمودند: یک دلیلش این است که این مرد با عظمت، ظاهر و باطنش یکی است.
لذا کسی که این‌طور شد برنده است. چنین کسی در مقابل دشمن و کسانی که با دین مخالفند، مرعوب نمی­شود. ظاهر و باطنش همه و همه برای خداست و آن‌وقت خدا هم او را به عنوان مخلَص قبول می‌کند.
آیت‌الله العظمی حکیم(اعلی اللّه مقامه الشّریف) می‌فرمایند: با بعضی از اعاظم در محضر این مرد بزرگ الهی، آیت‌الله آشیخ فتحعلی سلطان‌آبادی(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، سلطان‌العارفین بودیم. حالت ایشان طوری بود که وقتی قرآن را باز کردند، اسرار و حقایقی را از آیات الهی قرآن بیان ‌فرمودند که ما تا آن زمان نشنیده بودیم و همه اعاظم متعجّب شدند.
بعد از آن جلسه، از خود آقا سؤال کردیم: علّت این که این نوع نگاه و تسلّط به قرآن را دارید، چیست؟ فرمودند: من به عمرم جز برای خدا کار نکردم. ایشان این جمله را در آخر عمر بیان کردند و فرمودند: امر است که بگویم و می‌گویم و إلّا اگر امر نبود، نمی‌گفتم. من فتحعلی هرچه کردم فقط این بود: خدا! خدا! خدا! و جز او ندیدم. لذا هرکه هرچه گفت، برای من مهم نبود و فقط گفتم: ببینم خدا چه می‌گوید. من از این هم ابا نداشتم که عملی را برای خدا انجام بدهم که دیگران به‌به! بگویند یا نگویند، مذمّتم کنند یا تحسینم کنند. نه مذمّت مذمّت‌کنندگان مرا از کار الهی باز داشت و نه تحسین تحسین‌کنندگان مرا به غرور و خودخواهی کشاند. فقط سعی کردم ظاهر و باطنم آن باشد که حضرت حق می‌خواهد.
 
حقیقه الاخلاص
 
 مولی‌الموالی(صلوات اللّه و سلامه علیه)  می‌فرمایند: مخلصین عالم موقعی به مقام قرب الی الله رسیدند و مخلَص شدند که ظاهر و باطنشان یکی شد.
لذا اولیاء الهی این را به عنوان حقیقةالاخلاص بیان می­کنند و می­گویند: آن که ظاهر و باطنش یکی شد به اخلاص می‌رسد.
بعد حضرت فرمودند: وقتی آنچه که می‌گوید و آنچه که عمل می‌کند، فقط برای خدا باشد و فعل و قولش یکی باشد و در ادای امانت، خیانت نکند، به مقام مهم اخلاص می‌رسد و عبادت خود را خالص می­کند.
«وَ أَخْلَصَ الْعِبَادَةَ» عبادت خود را خالص می‌کند؛ یعنی فقط آن را برای خدا انجام می­دهد. عالم ببینند یا نبینند برای او مهم نیست. او در مقام اخلاص است.
آن‌قدر مخلصین عالم در باب عبادت و همچنین ادای امانت و این که فعل و قولشان یکی باشد، دقّت دارند که اگر یک لحظه احساس کنند تغییری حاصل شده است، خودشان را تنبیه می‌کنند.
خیلی عجیب است، آیت‌الله قوچانی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) می‌فرمایند: وقتی محضر مبارک آیت‌الله قاضی(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، آن عارف بزرگوار رسیدم، یک جاهایی که احساس می‌کردم طریقم نسبت به آقا (آیت‌الله قاضی(اعلی اللّه مقامه الشّریف)) دارد عوض می‌شود و احساس می‌کردم که یک لحظه برای خدا نیست و نعوذٌبالله، برای نفس است، فردای آن روز خودم را تنبیه می‌کردم و روزه می‌گرفتم.
این حال مخلصین عالم است که اجازه نمی‌دهند یک لحظه برای غیر خدا عملی را انجام دهند. اگر کسی با این حال جلو رفت، به حقیقت اخلاص می‌رسد. طوری می‌شود که از همه می‌بُرد و فقط لذّت عبادت و مناجات با خدا برای او معلوم و مشهود است.

مدال افتخار مخلصین
 
وجود مقدّس باقرالعلوم(صلوات اللّه سلامه علیه) در روایتی بسیار زیبا بیان می‌فرمایند: «لَا یَكُونُ الْعَبْدُ عَابِداً لِلَّهِ حَقَّ عِبَادَتِهِ حَتَّى یَنْقَطِعَ عَنِ الْخَلْقِ كُلِّهِ إِلَیْهِ فَحِینَئِذٍ یَقُولُ هَذَا خَالِصٌ لِی فَیَتَقَبَّلُهُ بِكَرَمِهِ»[2]  
عبد، بنده خداست. اصلاً مخلصین عالم بهترین مدال افتخارشان این است که پروردگار عالم به آن‌ها عبد بگوید. آن‌ها حرّ نیستند، بنده خدا هستند؛ در اختیار او و عبد او هستند. این بالاترین افتخاری است که مخلصین عالم دارند. آن­ها اصلاً دنبال این نیستند که برای به دست آوردن جنّتی، حوری یا رضوانی کاری انجام دهند. آن­ها دنبال این هستند که خدا به آن‌ها بگوید: تو بنده من هستی، عبدی.
 
اوج بندگی عزّ وجلّ
 
سیّد مرتضی(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، علم‌الهدی، آن آیت عظمی چه تعبیر زیبایی دارند، ایشان می‌فرمایند: معنی عبد این است: کسی که در مقابل فرمان پروردگار عالم بی‌اختیار است و فقط به دنبال اطاعت از اوامر الهی است. لذا دیگر برای او مهم نیست که به او چه می‌دهند یا چه می­شود، برای او مهم این است که خدا از او چه می‌خواهد. اوج عبادت و بندگی خدا همین است که انسان به ‌جایی برسد که هیچ نخواهد، بلکه ببیند او چه می‌خواهد.
عارف بزرگوار، آسیّد هاشم حدّاد(اعلی اللّه مقامه الشّریف) به شاگردانشان فرموده بودند: اگر ولو به لحظه‌ای، به ذهنتان گذشت که پروردگار عالم بعد از مدّتی چشم شما را باز می‌کند یا به شما طی‌ّالارض می‌دهد، بدانید برای خودش عبادت نکردید.
تو بندگی خدا را می‌خواهی یا باز شدن چشم را؟! تو بندگی خدا را می‌خواهی یا طیّ‌الارض و طیّ‌الجو را؟! ایشان فرمودند: اگر ولو به لحظه‌ای در این وادی فکر کنی، بدان خدا را عبادت نکرد­ه­ای و بنده خدا نبودی.
 
بیراهه رفتن از طریق عبادت!
 
در باب شرور نفس، مخلصین عالم می‌گویند: یکی از شرور نفس این است که تو را از طریق عبادت به بیراهه بکشاند.  
حضرت شیخنا الاعظم، حضرت مفید عزیز(روحی له الفدا و سلام اللّه علیه) آن‌قدر زیبا و عالی این مطلب را تبیین کردند که جا دارد دقّت کنید. ایشان می‌فرمایند: بیراهه رفتن از طریق عبادت این است که این عبادت تو را مشغول به لذایذ ظاهری عبادت کند؛ یعنی تو را به این مشغول کند که ببینی بعد از این دنیا بهشت است. ایشان می‌فرمایند: این هم از شرور نفس است و مخلصین عالم از این به دور هستند؛ چون مخلصین عالم می‌گویند: هر چه تو بپسندی؛ «پسندم آنچه را جانان پسندند».
مرحوم آقای فلسفی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) نکته بسیار مهمّی را بیان کردند، فرمودند: یک روز محضر آیت‌الله العظمی بروجردی(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، آن مرجع عظیم‌الشّأن و یکّه‌تاز بودیم، گفتم: آقا! شما با این مقام و با این که تشیّع را زنده و احیاء کردید و از دین جدّتان حراست نمودید، آیا به ذهن مبارکتان رسیده است که در محضر رسول‌الله(صلّی اللّه علیه و آله و سلّم)  یا مولی‌الموالی(صلوات اللّه و سلامه علیه) باشید؟
ایشان فرمودند: نه رسیده و نه خواهد رسید. تعجّب کردم، گفتم: آقا! مگر محضر این بزرگان بودن .....؟! گفت: من فقط و فقط از مولایم، آقایم، حضرت حجّت‌بن­الحسن المهدی(‌صلوات اللّه علیه و عجّل اللّه تعالی فرجه الشّریف) خواسته‌ام هرچه انجام می‌دهم، مورد مرضی حضرتش و پروردگار عالم باشد. اگر مرا محضرشان بردند، بردند؛ نبردند، نبردند. ملاک این است: امام و حجّت من از من راضی است یا نه. مخلصین عالم این‌گونه هستند.
آیت‌الله العظمی ادیب(اعلی اللّه مقامه الشّریف) تعبیر بسیار عالی را بیان کردند - این تعبیر را به عنوان کد به ذهنتان بسپارید - ایشان فرمودند: مخلصین عالم به رضایت پروردگار عالم و امام نگاه می‌کنند، نه به دست پروردگار عالم و دست امام که چه چیزی به آن‌ها می‌دهند. آن­ها همین‌قدر که در چهره مولا، آقاجان، امام زمان(‌صلوات اللّه علیه و عجّل اللّه تعالی فرجه الشّریف) رضایت ببینند، برایشان کافیست. همین‌قدر که بدانند پروردگار عالم فرموده است: «راضِیَةً مَرْضِیَّةً»[3] برایشان کافیست. این که به آن­ها چه می‌دهد، مهم نیست. مهم این است که مخلصین عالم می‌خواهند بدانند حضرت حق چقدر از آن‌ها راضی است!
این‌ها تجارت‌مأبانه به عبادت نگاه نمی‌کنند، این‌ها تاجر نیستند، این‌ها عبد هستند. اختیار عبد هم به دست مولاست. هرچه مولا بگوید و هرچه مولا بخواهد. مولا هرچه داد، داد. نه می‌گویند: چه می‌دهی؟ نه می‌گویند: چقدر دادی؟ نه می‌گویند: چرا؟ فقط می‌گویند: نگاهمان به چهره مولاست تا از چهره‌اش بخوانیم که از ما راضی است.
مخلصین عالم این­گونه هستند. آن­ها نگاه به چهره دارند، نه نگاه به دست. آن­ها نگاه به دست بخشنده مولا ندارند، گرچه مولا کریم است امّا آن‌ها نگاه به چهره مولا دارند تا بفهمند مولا چقدر راضیست. این برای اولیاء الهی و مخلصین عالم اهمیّت دارد و إلّا چیزهای دیگر برای آن­ها اهمیّتی ندارد.
 
انقطاع از نفس
 
حضرت می‌فرمایند: بنده خدا، خدا را چنان که حق عبادت اوست، عبادت می‌کند؛ یعنی هر طور که او راضی باشد. پس  معلوم است که از همه می‌برد «لَا یَكُونُ الْعَبْدُ عَابِداً لِلَّهِ حَقَّ عِبَادَتِهِ حَتَّى یَنْقَطِعَ عَنِ الْخَلْقِ كُلِّهِ إِلَیْهِ».   
مرحوم حاج اسماعیل آقای دولابی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) به نقل از آیت‌الله انصاری همدانی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) فرمودند: این که مخلصین عالم انقطاع از خلق دارند «حَتَّى یَنْقَطِعَ عَنِ الْخَلْقِ كُلِّهِ إِلَیْهِ»، یعنی حتّی انقطاع از نفس خودشان دارند. یعنی نه‌تنها برایشان مهم نیست خلق چه می‌گویند و از آن­ها منقطع شدند، بلکه از نفس خودشان هم بریدند؛ یعنی از درخواست‌های خودشان هم بریدند و فقط به خدا وصل شده­اند.
ایشان فرموده بودند: - این را نه‌تنها ایشان، بلکه خیلی از بزرگان فرمودند - انسان به جایی می‌رسد که یک موقعی وقتی عبادت می‌کند، مثلاً وقتی در روزهای گرم و طولانی تابستان روزه می­گیرد، دیگر احساس عطش نمی‌کند. چرا؟ عطش که درون انسان است؟! چون وقتی از خود نفس هم منقطع شد، دیگر نمی‌فهمد عطش هست یا نیست.
تعبیر عجیبی است، باید انسان به این برسد. این برای همان اهل اخلاص است. وقتی انسان، انقطاع از نفس پیدا کرد، دیگر اصلاً عطشی نیست و خستگی‌ای حس نمی‌کند.
یکی از خدّام حضرت ثامن‌الحجج، آقا علی‌بن­موسی‌الرّضا(صلوات اللّه و سلامه علیه) می‌گوید: وقتی آمدم دیدم مرحوم آیت‌الله نخودکی اصفهانی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) در حال رکوع، برف روی کمرشان نشسته است تعجّب کردم - که برای بعضی‌ها باور این مشکل بود و باور هم نکردند. به قول آیت‌الله مولوی قندهاری(اعلی اللّه مقامه الشّریف) باید هم باور نکنند -  شیخ را صدا زدم و ایشان با صدای اذان دیگر از حال رکوع بیرون آمدند.
تعجّب کردم این پیرمرد چطور توانسته است ساعت‌ها در رکوع باشد و بعد برف بیاید روی او بنشیند، امّا متوجّه نشود؟! به خود ایشان گفتم، فرمودند: از آقا بپرس، یعنی از حضرت ثامن‌الحجج(صلوات اللّه و سلامه علیه). تعجّب کردم، چقدر راحت دارند می‌گویند: از آقا بپرس.
در عالم رؤیا حضرت را دیدم، عرضه داشتم: آقا! ایشان گفته من از شما بپرسم. فرمودند: بله، آشیخ حسنعلی از خود بریده است. آن که از خود بریده شد، دیگر برایش مهم نیست که درد جسمی یا ... دارد.
مثل آن موقعی که انسان قالب تهی می‌کند. خیلی از کسانی که از دنیا رفتند، در عالم مکاشفه گفتند: تا قبلش احساس درد می‌کردیم. یا بعضی که رفتند و آمدند، می‌گویند: دیدیم دیگر احساس درد نداریم. بعد متوجّه شدیم: عجب! قالب تهی کردیم، روح از بدن جدا شده است.
مقام اخلاص، انسان را به ‌جایی می­رساند که حتّی از خودش هم می­برد، «حَتَّى یَنْقَطِعَ عَنِ الْخَلْقِ كُلِّهِ إِلَیْهِ» آن‌وقت است که لذّت خود عبادت و اتّصال به خدا را می­چشد. برای همین اولیاء و مخلصین عالم می‌گویند: تو به ما همه چیز دادی، دیگر چه چیز می‌خواهیم؟ دیگر بهتر از این که ما به تو رسیدیم؟ بهتر از این که لذّت عبادت را می‌چشیم؟ دیگر طی‌ّالارض و طی‌ّالجو نمی‌خواهیم، این که انقطاع پیدا کردیم و به لذّت با تو بودن رسیدیم، برای ما بس است. چه چیزی بهتر از این حال؟!
حضرت می‌فرمایند: «حَتَّى یَنْقَطِعَ عَنِ الْخَلْقِ كُلِّهِ إِلَیْهِ فَحِینَئِذٍ یَقُولُ هَذَا خَالِصٌ لِی فیَتَقَبَّلُهُ بِكَرَمِهِ» معلوم است وقتی انقطاع پیدا کرد و رسید به انقطاع از نفس خودش، «فَحِینَئِذٍ یَقُولُ» در این موقع است که پروردگار عالم می‌فرماید: این خالص برای من است«هَذَا خَالِصٌ لِی». من او را برای خودم می‌خواهم و انتخاب کردم. معلوم است خدا هم به لطف و کرم خودش او را می‌پذیرد. آن‌جاست که خطاب به نفس مطمئنه و «راضِیَةً مَرْضِیَّةً» می‌شود.
پروردگار عالم او را برای خودش می‌گیرد و به کسی نمی‌دهد، می­گوید: این دیگر برای من است. انقطاع از خلق و انقطاع از نفس، انسان را به جایی می‌رساند که خدا می‌گوید: مال من است.
 
متعلّق به خدا شدن
 
چقدر زیباست خدا به انسان بگوید: تو مال من هستی! چقدر زیباست که بر سینه او مدال افتخار «هَذَا خَالِصٌ لِی» را بزند، مدال افتخار عبدی، بنده من! دیگر معلوم است چنین کسی چه می‌خواهد؟!  
اگر همین الآن در مجلس یکی بیاید در گوش شما بگوید: مولا شما را انتخاب کرده، یا نه، بگوید: نائبش، سپه‌سالارش گفته این مال من است، چه حالی پیدا می‌کنی؟! پروردگار عالم بیان می‌فرماید: «هَذَا خَالِصٌ لِی فَیَتَقَبَّلُهُ بِكَرَمِهِ». او را به کرم و لطفش قبول می‌کند. معلوم است هرکه در کرم و لطف پروردگار عالم قرار بگیرد، به اوج می‌رسد. این حال و حقیقت این انسان‌هاست.
إن‌شاءالله در جلسات آینده، موانع اخلاص را بررسی می­کنیم و آثار، پیامدها و آن چیزی را که اخلاص با خودش می­آورد، بیان می­کنیم.
 
بهترین اجر مخلصین
 
می‌دانید در نماز فرادا و نماز جماعت باید بگوییم «إِیَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِیَّاكَ نَسْتَعینُ»[4] ما تو را عبادت می‌کنیم و ما از تو یاری می‌جوییم. لذا ولو در نماز فرادا با متکلّم مع‌الغیر بیان می­کنیم، «ایاک أعبد» نیست. متکلّم وحده نیست.  
امّا جالب است در رکوع و سجود، وقتی انسان در آن مقام خضوع و خشوع می‌رسد، می‌گوید: «سُبْحَانَ رَبِّیَ الْعَظِیمِ وَ بِحَمْدِهِ» یا «سُبْحَانَ رَبِّیَ الْأَعْلَى وَ بِحَمْدِهِ»؛ «ربّی» بیان می­کند!
وقتی ما برای خدا شدیم و فرمود: «هَذَا خَالِصٌ لِی». خدا هم متعلّق به ما می­شود. این بهترین مژده است. بهترین اجر و مزد مخلصین عالم همین است. وقتی خدا مهر بزند و بگوید: تو هم جزء بندگان منی «راضِیَةً مَرْضِیَّةً فَادْخُلِی فِی عِبادِی»[5]. دیگر او هم به راحتی می‌تواند بگوید: خدای من! این «خدای من» که ما می‌گوییم کجا، این «خدای من» که مخلصین می‌گویند کجا؟!

عشق بازی دوطرفه
 
آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) به نقل از پدرشان، آیت‌الله العظمی محمود مرعشی نجفی(اعلی اللّه مقامه الشّریف)  می‌فرمودند: بندگان خالص خدا با گفتن «خدای من» احساس قرب می‌کنند و ذوالجلال و الاکرام هم از این «خدای من» و «ربّی» گفتن آن‌ها، لذّت می‌برد.
خدا هم وقتی بداند بنده‌اش دارد صدایش می‌زند، لذّت می‌برد. این لذّتی که این‌ها در دل شب و در مناجات خودشان با خدا دارند، عشق‌بازی دوطرفه است؛ یعنی خدا هم منتظر است شب بشود. به حبیبش خطاب می‌کند: «قُمِ اللَّیْلَ»[6] در دل شب قیام کن. این‌قدر خدا دوست دارد بنده‌اش، عبدش، حبیبش با او حرف بزند.
 «فَإِذا فَرَغْتَ فَانْصَبْ»[7] این حال مخلصین عالم است. خدا هم خوشش می‌آید. خدا هم می‌گوید: تو مال منی، من هم مال تو هستم. تو هم می‌توانی بگویی ربّی! دوطرفه می‌شود، یک پیوند مبارک بین عبد و پروردگار عالم. این حال مخلصین عالم چقدر زیبا است!
این‌جاست که دیگر همه چیز تحت سیطره آن‌ها است. این‌جاست که ملائکه می‌بینند این­ها­ با خدا هستند و خدا با آن­هاست و برای همین مسجود ملائکه می‌شوند «وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ»[8].
إن‌شاءالله اگر زنده باشیم و توفیقی بشود، چهارشنبه دیگر این موقع در کربلای معلّی هستیم و ان‌شاءالله عرفه، نائب‌الزیاره شما عزیزان در کربلا هستیم. عید غدیر هم اگر زنده بودیم، ان‌شاءالله در نجف اشرف خواهیم بود. لذا دو سه هفته‌ای توفیق در خدمت بودن را نداریم امّا دعاگوی شما خواهیم بود، شما هم دعا کنید ما بتوانیم.
خدایا! ما را به آن اخلاقی که تو می‌خواهی متخلّق بگردان، اخلاص را به ما مرحمت بفرما.

--------------------------------------------------------------------------------
 
[1] نهج‌البلاغه، نامه 26
[2] بحارالأنوار، ج: 67، ص: 198، باب: 53
[3] فجر/ 28
[4] فاتحه/ 5
[5] فجر/ 28 و 29
[6] مزمل/ 2
[7] شرح/ 7
[8] بقره/ 34

انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807000944


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

موزه هنرهای معاصر تهران برای انجام تعمیرات تعطیل شد

موزه هنرهای معاصر تهران برای انجام تعمیرات تعطیل شد

خبرگزاری فارس: موزه هنرهای معاصر تهران به دلیل برخی تعمیرات در بخش گالریها تا 11 آبان‌ماه تعطیل است.

خبرگزاری فارس: موزه هنرهای معاصر تهران برای انجام تعمیرات تعطیل شد

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ موزه هنرهای معاصر تهران به دلیل برخی تعمیرات تا روز چهارشنبه - 11 آبان‌ماه - تعطیل است.
پس از انجام تعمیرات، نمایشگاه عکس‌های خارجی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران همه روزه از ساعت 10 صبح تا 18 ادامه خواهد داشت.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807000871


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

اهل بیت(ع) در مصر

/تازه‌های نشر/
اهل بیت(ع) در مصر

خبرگزاری فارس: کتاب «اهل بیت(ع) در مصر» به اهتمام و کوشش علمی ـ تحقیقی سیدهادی خسرو شاهی گردآوری شده، با ترجمه محمد مقدسی از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منتشر شد.

خبرگزاری فارس: اهل بیت(ع) در مصر

این کتاب جامع‏ترین مطالب تاریخی را درباره مراقد اهل بیت(ع) در مصر در خود جای داده است که مجموعه از مقالات و رساله‌های شخصیت‏های برجسته علمی و مذهبی مصر در این باره است که به همت خسروشاهی در این کتاب جمع و منتشر شده است. متن عربی این کتاب در دوران اقامت استاد در قاهره به عنوان رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی در مصر ـ با استفاده از منابع متعدد و معتبر اهل سنت ـ گردآوری و تنظیم شده و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و هم اینک مجمع تقریب مذاهب اسلامی ترجمه فارسی آن را در اختیار علاقمندان و پژوهشگران تاریخ اسلام قرار داده است که مطالعه آن برای همگان سودمند و جالب توجه است.
این کتاب از سه مقدمه، 13 بخش و دو پیوست تشکیل شده است. در ابتدا مقدمه مرکز تحقیقات مجمع تقریب مذاهب اسلامی، به قلم استاد شوقی محمد می‏آید. شوقی محمد در مقدمه این کتاب می‏نویسد: «این کتاب از جمله کوشش‏های قابل ستایش به شمار می‏رود؛ زیرا علاوه بر اینکه اقدام هدف‏مندی به قصد معرفی اقامت‏گاههای فرزندان علی(ع) در سرزمین باستانی است، خود بیانگر طرحی برای اعتلای آگاهی‏های فرهنگی ـ تقریبی در میان مسلمانان و پیشبرد و تکامل این راه به شمار می‏رود. همین طور چیزی بیشتر شبیه به تأسیس باشگاهی فرهنگی و تاریخی در جغرافیای عربی ـ اسلامی است و استاد حجت‏الاسلام سید هادی خسروشاهی طی این اثر، شخصیت‏هایی از خاندان علی(ع) را که در سرزمین باستانی مصر رحل اقامت افکنده، در میان مردم آن زیسته‏اند معرفی می‏کند و به بیان منزلت وجایگاه آنان می‏پردازد.»
وی در بخش دیگری از این مقدمه می‏نویسد: «این سید جلیل‏القدر [استاد خسروشاهی] به کار بزرگی در بعد فرهنگی دست یازید که هدف از آن ریشه‏دار ساختن آگاهی‏های تاریخی وتقریبی امت و به ویژه در میان عاشقان و شیفتگان خاندان پیامبر اکرم(ص) و عطف توجه آنان به آرامگاهها و مقامات شریف این بزرگواران و به دوش کشیدن مسئولیت پاسداری از میراث نبوی و توجه و مراقبت از آن است.»
در بخش اول این کتاب، جایگاه و منزلت اهل بیت(ع) به قلم النبوی جبر سراج، اهل بیت(ع) در مصر، نوشته الشیع عبدالحفیط فرغلی و احمد ابوکف و ساداتی که در مصر به خاک سپرده شده اند، نوشته حنفی المحلاوی  و مرقد حسینی نوشته دکتر سعاد ماهر و امام حسین(ع) نوشته مأمون غریب می‎آید.
بخش دوم به مقالاتی درباره بانو زینب (ام‏الشهداء) اختصاص دارد که: چهار مقاله از علی احمد شلبی، صافیناز کاظم، حنفی المحلاوی  و دکتر سعاد ماهر را در بردارد.
بخش سوم به بانو نفیسه اختصاص دارد که: توفیق ابوعلم، حنفی المحلاوی  و دکتر سعاد ماهر در سه مقاله مجزا، به زندگی و فعالیت‏های این بانوی خاندان اهل بیت(ع) می‏پردازند. در بخش سوم، نویسندگان در چهار مقاله مجزا زندگی بانو سکینه دختر امام حسین(ع) را تحلیل و تبیین می‏کنند. در بخش پنجم، مجدی فتحی السید و حنفی المحلاوی  در دو مقاله به زندگی بانو فاطمه(س) دختر امام حسین(ع) می‏پردازند. بخش ششم به بانو رقیه، دختر امام علی(ع) اختصاص دارد و دکتر حمزه النشرتی و حنفی المحلاوی  در دو مقاله این شخصیت خاندان اهل بیت(ع) را معرفی می‏کنند.
بخش هفتم و هشتم، هر کدام در یک مقاله، زندگانی ابراهیم فرزند امام حسن(ع) و امام حسن الانوار (نواده امام حسن(ع)) را بیان می‏کنند. حنفی المحلاوی در بخش نهم و دهم، به شخصیت و سیره زیدبن علی زین العابدین(ع) و  محمد الجعفری، فرزند امام جعفر صادق(ع) می‏پردازد. بخش یازدهم دو مقاله از حنفی المحلاوی و دکتر سعاد ماهر درباره بانو عایشه، دختر امام جعفر صادق(ع) و سیره اوست. در بخش دوازدهم هم مقاله‏ای درباره بانو کلثوم، نواده امام جعفر صادق(ع) می‏آید. در بخش آخر هم النبوی جبر سراج در مقاله‏ای به زیارت قبور اهل بیت(ع) می‎پردازد.
پایان بخش کتاب هم سه پیوست درباره کتاب اخبار الزینبات (درباره زندگی حضرت زینب(س) و سند تاریخی درباره آرامگاه این بانو در مصر)، مالک اشتر و محمدبن ابوبکر می‏آید.
چاپ نخست عربی این کتاب در 200 صفحه از سوی دارالهدف در سال 1422 قمری و چاپ دوم آن نیز از سوی مکتبة الشروق الدولیه در سال 1425 ق / 1383 ش در بیش 330 صفحه در قاهره منتشر شد.
مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی این کتاب را در 536 صفحه، قطع وزیری، تیراژ هزار نسخه و قیمت 9 هزار تومان منتشر کرده است.منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807000517


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

بیان قیصر بیشتر اوقات سهل ممتنع است

در مراسم بزرگداشت قیصر در دانشگاه پیشوا عنوان شد؛
بیان قیصر بیشتر اوقات سهل ممتنع است

خبرگزاری فارس: یک نویسنده و شاعر در مراسم بزرگداشت قیصر امین پور گفت: بیان قیصر در بیشتر اوقات «سهل ممتنع» است. و قیصر گلی است که باید در محضر او چه در زندگی و چه در شعر تلمذ کرد.

خبرگزاری فارس: بیان قیصر بیشتر اوقات سهل ممتنع است

به گزارش خبرنگار فارس، نکوداشت دکتر قیصر امین‌پور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد پیشوا - ورامین برگزار شد. در این نشست که با حضور جمع کثیری از دوستداران قیصر و علاقمندان او انجام شده بود منوچهر سوری، محمد تقی قشایی، مهدی همتی و محمد مهدی سیار به شعرخوانی پرداختند. در این برنامه حسین قرائی نویسنده و منتقد ادبی به نقد و بررسی اشعار امین‌پور و تأثیر عاشورا بر اشعار دکتر قیصر امین‌پور پرداخت. وی در چهار حوزه سوگ، حب، پیام و حماسه شعر (حضور لاله‌ها) را تحلیل کرد و نتیجه گرفت که امین پور در بیشتر اشعارش که در حوزه‌ شعر عاشورایی سروده است به حماسه و حب توجه ویژه داشته است.
قرایی گفت:  امین‌پور هم در حوزه هنری و هم در سروش نوجوان جریان ساز بوده است.
وی همچنین با بیان خاطراتی از امین پور اظهار داشت: امین‌پور حتی برای نظافت‌چی هم مطلب دارد مثلا در کتاب «بی‌ بال پریدن» می‌گوید: «من رفتگرم، آفتاب و آب و باد و باران همکاران من هستند. امن هر روز صبح، زودتر از خورشید از خواب بر می‌خیزم و به سر کار می‌روم. خورشید هم رفتگر است: او هم هر روز صبح بر می‌خیزد و زباله‌های تیره‌ی شب را از کوچه‌های شهر جارو می‌کند. او هم می‌تابد و همه چیز را پاک می‌کند.
وی به کتاب «به قول پوستر» هم اشاره کرد و شعر «راز زندگی» را برای مخاطبان خواند و گفت: بیان قیصر در بیشتر اوقات «سهل ممتنع» است. و قیصر  گلی است که باید در محضر او چه در زندگی و چه در شعر تلمذ کرد.
«هر چه باشد او گل است/ گل یکی دو پیرهن/ بیشتر زغنچه پاره کرده است!»
قرایی همچنین با بیان اینکه گاهی اشعار قیصر به سوی نقد و اعتراض اجتماعی می‌رود گفت: مثلا در شعر باغ کاغذی در کتاب دستور زبان عشق می‌گوید «سیل شادی است و شاد باش‌ها/ سیر گل بریز و گل بپاش‌ها ....» و در همین غزل می‌گوید «زخم می‌زند به چشم آفتاب تیغ برج آسمان خراش‌ها...
سوخت دست و بال ما از این رسم کاسه‌های داغ‌تر از آش‌ها»
این نویسنده همچنین درباره توجه قیصر به شخصیت حضرت امام گفت: قیصر درباره امام، غزلی می‌گوید با این مطلع که «لبخند تو خلاصه خوبی‌هاست» و نگاه قیصر به معشوقش که امام است ستودنی است
صنایع لفظی در این غزل هم قابل بررسی است مثلا او به آیه و الصبح اذا تنفس اشاره دارد و از این جهت به وصف امام پرداخته است.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807001087


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

مردم با دیدن من یاد اعمال قانون و سوئیچ می‌افتند

خنده بازاری‌ها در غرفه خبرگزاری فارس؛
مردم با دیدن من یاد اعمال قانون و سوئیچ می‌افتند

خبرگزاری فارس: سیاوش مفیدی با بیان اینکه از ابتدای کار خنده بازار تاکنون 60 تا 70 درصد متن کار بهبود یافته است در خصوص جالب‌ترین واکنش نسبت به نقش خود گفت: اخیرا هر کسی که من را می بیند یاد اعمال قانون و سوئیچ می‌افتد.

خبرگزاری فارس: مردم با دیدن من یاد اعمال قانون و سوئیچ می‌افتند

به گزارش خبرنگار فارس، در پنجمین روز از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها عوامل مجموعه طنز خنده بازار مهمان غرفه خبرگزاری فارس بودند.

بنابراین گزارش این نشست صمیمانه با حضور سیاوش مفیدی، ابراهیم شفیعی، حامد تهرانی و یزدان فتوحی برگزار شد.

پاسخ بازیگران خنده بازار به سؤالات فارس به شرح ذیل است؛

- فارس: فکر می‌کنید مجموعه خنده بازار می‌تواند با توجه به تجربه‌های مشابه سیما در گذشته مانند ساعت خوش و جنگ 77 نسل جدیدی از هنرمندان را به سیما و سینما هدیه دهد.

- تهرانی: به طور قطع دست اندرکاران این برنامه به خوبی بر کار خود واقف هستند و من چنین امیدی را از برنامه دارم.

- شفیعی: به نظر من این برنامه آیتمی، سیل جدیدی از بازیگران را به سیما معرفی کرده است که گام مثبتی در برنامه‌های صدا و سیما محسوب می‌شود.

- مفیدی: در این خصوص نظری ندارم چرا که آینده قابل پیش بینی نیست.

- فارس: با توجه به انتقادات زیادی که نسبت به متن برنامه خنده بازار همچنین شخصیت پردازی این مجموعه وارد است تا چه میزان حساسیت در چگونگی متن و شخصیت‌پردازی این مجموعه داشتید.

- مفیدی: باید بگویم از ابتدای کار خنده بازار تاکنون 60 تا 70 درصد متن کار بهبود یافته است و ما هر روز ارتقای شخصیت پردازی را در این برنامه شاهد هستیم.

فارس: تاکنون جالب ترین بازخورد نسبت به نقش‌هایتان چه بوده است. 

شفیعی: به دلیل اینکه قبل از بازیگری، بنده سابقه آهنگ سازی داشته‌ام در کنسرتی که با مازیار فلاحی در کیش برگزار کرده‌ایم. عده‌ای از مردم به محض دیدن من یک صدا گفتند "مدیر مدیره" و کنسرت از حالت عادی برگزاری خارج شد.

تهرانی: جالب‌ترین واکنش را همین امروز در نمایشگاه دیدم یکی از بازدید کنندگان صورتش را به گوش من نزدیک کرد و من تصور کردم که می‌خواهد حرف مهمی بزند اما وی پچ پچی کرد و رفت و این برای من خیلی جالب بود.

فتوحی: مردم با دیدنم مدام ادای ترسیدن من را از چکش دادگاه خانواده در می‌آورند و این تبدیل به یک تیک رایج شده است.

مفیدی: اخیرا هر کسی من را می‌بیند یاد اعمال قانون و سویچ می‌افتد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807001144


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

نوری: اگر من و رضایی بد بودیم در همه بازی‌ها به میدان نمی‌رفتیم

برابر داماش همه یکدل بودیم
نوری: اگر من و رضایی بد بودیم در همه بازی‌ها به میدان نمی‌رفتیم

خبرگزاری فارس: هافبک تیم فوتبال پرسپولیس گفت: اگر استیلی از من و غلامرضا رضایی راضی نبود هیچوقت در تمام بازی‌ها فیکس نبودیم.

خبرگزاری فارس: نوری: اگر من و رضایی بد بودیم در همه بازی‌ها به میدان نمی‌رفتیم

محمد نوری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در خصوص برتری 3 بر 2 مقابل داماش گیلان اظهار داشت: بازی سختی بود اما نتیجه یکدلی خودمان را با کسب ۳ امتیاز گرفتیم. گل دقیقه ۹۰ من هم نتیجه همکاری و همدلی تیمی بود.
 
وی ادامه داد: بازی با داماش تمام شده و نباید دلمان را به این بازی خوش کنیم. پیروزی مقطعی برایمان فایده‌ای ندارد و باید این بردها تداوم داشته باشد که در حال حاضر در تیم این روحیه وجود دارد.

نوری در پاسخ  به این سؤال که چرا درباره او و رضایی این همه حرف و حدیث است، نیز گفت: این فشارها فقط روی من و رضایی نیست. بسیار خوشحال هستم که در این بازی غلامرضا رضایی ۳ پاس گل داد. پس بیهوده نبود که این بازیکن همیشه با تصمیم استیلی برای پرسپولیس بازی می‌کرد. متاسفانه بعضی‌ها بی جهت روی من و رضایی فشار آوردند.

وی افزود: اگر استیلی از من و غلام راضی نبود هیچوقت در تمام بازی‌ها فیکس نبودیم. متاسفانه برخی‌ها به دنبال این هستند که حاشیه بسازند و جوّ تیم و هواداران را نسبت به ما تغییر دهند اما مهم نظر استیلی است که خدا را شکر امروز توانستیم تا حدودی جواب اعتماد او را بدهیم.

نوری در پایان خاطرنشان کرد: این پیروزی را به تک تک هواداران تبریک می‌گویم و امیدوارم در بازی‌های بعدی هواداران بیشتر از ما حمایت کنند تا هرچه سریع‌تر به بالای جدول بیاییم.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900807001218


نوشته شده در : شنبه 7 آبان 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic