امروز:

تعطیلی کسب و کار مغازه داران پلدختر در روزهای پایان سال

فارس گزارش می‌دهد
تعطیلی کسب و کار مغازه داران پلدختر در روزهای پایان سال

خبرگزاری فارس: توسط مسئولان کسب وکار مغازه‌داران پلدختر در روزهای پایان سال تعطیل شد.

خبرگزاری فارس: تعطیلی کسب و کار مغازه داران پلدختر در روزهای پایان سال

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری فارس از پلدختر، در اقدام غیرکارشناسی از طرف مسئولان شهر پلدختر در مسدود کردن خیابان هفت تیر از معابر اصلی و پر تردد شهر باعث به تعطیلی کشاندن کاسبی و به عبارت بهتر کیش و مات شدن و تعطیلی مغازه‌داران این شهر شد.

مغازه‌داران پلدختر که تا چند وقت پیش فقط پیاده روی‌های شهر را در قبضه دست‌فروشان دیده بودند، امروز بخاطر اقدام مسئولان شهر با خود فکر کردند، حالا که اوضاع دست‌فروشی در این شهر رونق پیدا کرده و مغازداری دیگر جایی ندارد و هر طرف که سر بچرخانی، دستفروشی را می‌بینی که در گوشه و کنار شهر، نان شب شان را از دل همین کار پرمشقت درمی‌آورند مغازه‌های خود را تعطیل و به کار پر رونق دستفروشی که از حمایت مسئولان پلدختر برخوردار است بپردازند.

عالی‌پور یکی از  مغازه‌داران خیابان هفت تیر پلدختر در این باره به فارس گفت: صبح امروز که برای باز کردن مغازه‌ام اقدام کرده‌ام، با کمال تعجب با صحنه مسدود کردن خیابان اصلی و پرتردد شهر  توسط پلیس  مواجه شده است.

وی افزود: در حالی که در شهرهای دیگر پلیس و شهرداری اقدام به جمع‌آوری و ساماندهی دست‌فروشان می‌کنند،اما در شهر پلدختر نه تنها این کار صورت نگرفته است، بلکه با اقدام عجیب خیابان اصلی شهر در اختیار دستفروشان غیر مجاز گذاشته و موجب سرگردانی مردم شده‌اند.

وی گفت: در آستانه نوروز و افزایش تقاضای مردم برای خرید کالاهای مورد نیاز، جنب و جوش مردم در شهر پلدخترباعث رونق خاصی شده،اما متاسفانه با مسدود بودن پر ترددترین خیابان شهر مردم نمی‌توانند کالاهای خود را از مکان‌های معتبر تهیه کنند.

وی افزود: دست فروشی این روز ها در پلدختر بسیار رونق پیدا کرده است و دیگر جایی برای کاسبی ما نیست.

تعدادی دیگراز شهروندان کاسب پلدختر هم ضمن مراجعه به فرمانداری پلدختر رفع انسداد خیابان هفت تیر و مقابله با پدیده دستفروشی و حراجی شدند.

یکی از کسبه به فارس در پلدختر گفت: کیفیت بیشتر کالاهایی که دست‌فروش‌ها می‌فروشند پایین است و این اقدام‌ آنان باعث شده تا ما به گرانفروشی متهم شویم.

آنها افزودند: اکثر کسانی که در شهر پلدختر اقدام به دست‌فروشی می‌کنند غیر مجاز هستند و اگر هم دستفروشها مجاز به‌ این کار هستند باید در مکانی غیر از خیابان اصلی مشغول بکار و از نظر کیفیت و قیمت بر کار آنها نظارت شود.

این شهروندان خواستار برنامه‌ریزی مسئولان برای ساماندهی دست‌فروش‌ها شد و اظهار کرد: شایسته ‌است که بعد از ساماندهی نیز بر کار آنها نظارت شود.

یک خانم خانه ‌دار دراین ‌باره به خبرنگار فارس پلدختر گفت: چند وقت پیش یک شلوار بچگانه از دست فروشها خریدم که ساعتی بعد متوجه زدگی در این جنس شدم اما دیگر نتوانستم آن دستفروش را پیدا کنم.

یک فرهنگی بازنشسته با بیان اینکه بازارهای حراجی با تبلیغاتی که انجام می‌شود، مطابقت ندارد و صرفا کالاهای با کیفیت پایین عرضه می‌شود افزود: این در حالی است که در بازار حراجی باید فروشنده با کم کردن سود خود کالاهای با کیفیت مشابه در بازار را ارزان تر عرضه کند.

وی مهم‌ترین معضل بازار دست فروشان حراجی‌ها را نبود نظارت، صادر نکردن فاکتور و پس نگرفتن اجناس پس از فروش و یا حتی تعویض آن دانست.

یکی دیگر از خریداران این بازارها مهم‌ترین مشکل حراجی‌ها را تعویض نکردن و یا پس نگرفتن جنس فروخته شده دانست وگفت: در مغازه‌ها  شهر اجناس پس از چند روز هم  قابل تعویض و پس گرفتن است.

دیگر کاسب‌های پلدختری با بیان اینکه در روزهای اخیر تعداد دستفروشان و دوره‌گردان در سطح بازار و خیابان‌های اصلی شهر بیش‌ از خریداران و رهگذران عادی شده، اظهار کردند: بسیاری از دستفروشان از شهرهای اطراف هستند، که هیچ گونه مجوزی ندارند اما چون در این شهر نظارتی وجود ندارد و مسئولان خیابان‌های اصلی شهر را هم در اختیار آنها می‌گذارند آنها این شهر را بهترین مکان برای فروش اجناس خود می‌دانند.

رحمانی ایجاد اختلال در تردد، ایجاد آلودگی صوتی ناشی از فریاد فروشندگان در تبلیغ اجناس خود، فروش اجناس فاقد کیفیت و در پاره‌ای موارد مسروقه و عرضه مواد غذایی غیربهداشتی از مشکلات پدید آمده به‌واسطه گسترش بی‌‌رویه ‌پدیده دستفروشی در شهر توصیف می‌کند.

به‌گفته وی دستفروش‌ها همچنین با ایجاد فضایی شلوغ امکان ارتکاب بعضی جرایم به ویژه جیب بری و کیف زنی را برای افراد ناباب فراهم می‌کند.

یکی دیگر از شهروندان پلدختر گفت: براساس بند ‎20 ماده ‎ 55قانون شهرداری با متخلفانی که اقدام به اشغال فضای پیاده‌روها، میدان‌ها و پارک‌ها برای کسب و کار و یا سکونت کنند مجرم شناخته شده و با آنها برخورد می‌شود.

این وکیل دادگستری افزود: شهرداری می‌تواند با استناد به این قانون پس از دادن اخطارهای لازم به دستفروشان در صورت تکرار تخلف، جهت برخورد قضایی به دادگستری معرفی کند.

وی ادامه داد: دست‌فروشی ارایه کالاهایی با قیمت ارزان‌تر و کیفیتی پایین‌‌تر از استانداردهای قابل قبول و گاهی خارج از ضوابط بهداشتی است.

به گزارش فارس پلدختر، مغازه داران پلدختر با  ابراز نارضایتی از این معضل، معتقد هستند که مسئولان و ارگان‌های ذیربط می‌بایست ضمن باز کردن خیابان اصلی،  یک  مکان مناسبی را در شهر برای عرضه اجناس از سوی دست‌فروشان تدارک می دیدند نه اینکه با مسدود کردن خیابان اصلی و پر تردد شهر کار و کاسبی آنها را تعطیل می‌کردند.

خاطر نشان می‌شود، تلاش خبرنگار ما برای توضیحات فرماندار به دلیل حاضر نشدن وی در شهر  و همچنین  شهردار پلدختر به دلیل ندادن وقت مصاحبه بی‌نتیجه ماند.

اما امیدواریم این مسئولان هرچه زودتر نسبت به تقاضای مردم برای رفع انسداد از خیابان اصلی شهر اقدام کنند. 

انتهای پیام/س10


نوشته شده در : شنبه 27 اسفند 1390  توسط : ramin h.    نظرات() .

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic